| ionut7 a întrebat:

Ce trebuie sa fac dupa ce termin facultatea ca sa devin profesor la liceu sau la gimnaziu?

4 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

Trebuie sa ai terminat un curs de pedagogie, de obicei il faci in facultate si cam atat cel putin din cate stiu eu

| Hypathia a răspuns:

Trebuie sa te înscrii la Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic, sa mergi la cursurile și seminariile aferente timp de trei ani (in anul 3 faci practica pedagogica, adică vei merge sa predai supravegheat), iar după vei putea sa predai la liceu. Din câte știu eu, pana anul acesta a fost in vigoare regulamentul conform căruia puteai sa faci aceste cursuri in același timp cu cele de la facultate. Cica de la anul cursurile de la DPPD (pe scurt) se vor putea face doar după terminarea facultății. Bafta!

| Andu_7395 a răspuns:

1. depinde ce fcultate termini
2. trebuie cursul de pedagogie care este optional in facultate
3. e greu sa fii profesor in romanica, dar asta e doar o parere personala happy

| Ghost a răspuns:

Bai putulica ori esti beat cand ai scris ori esti sinucigas la ce bani ai profi nu sar mai angaja nimeni in educatie dar daca esti sinucigas du-te