| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU vreau sa plec in SUA cu ce viza pot lucra acolo?

6 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

Sunt mai multe tipuri de viza de lucru in SUA, depinde ce specializare ai. Detalii aici:
http://www.ustraveldocs.com/ro_ro/ro-niv-typework.asp
Dar, avand in vedere politica anti-imigratie a administratiei Trump, sansele sa obtii vreuna se apropie foarte mult de zero (asta in cazul in care nu ai doua doctorate in domenii de varf, gen matematici aplicate, bio-tehnologii sau astrofizica).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Una fin vizele de munca H, L, O, P, Q in functie de calificare si contractul cu care te duci acolo

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cate facultati si cata experinta ai, poti sa cauti si sa aplici pentru viza de munca acolo.
In orice caz, dimplomele romanesti nu sunt la mare cautare acolo, decat daca sunt echivalate in America (ceea ce inseamna inca 2-3 ani de invatat acolo si luat examenele acolo) si sa ai, experinta locala multa.

| Violleta2022 a răspuns:

Lamuirir aici, despre visa de munca in America:
http://www.ustraveldocs.com/ro/ro-niv-typework.asp

| Violleta2022 a răspuns:

Doar cu viza de munca si doar cu contract deja semnat, ca ai loc de munca acolo.