| iuliasss a întrebat:

Am o intrebare pentru cunoscatori, fosti sau actuali studenti la Poli sau oricare alta facultate in domeniul stiintelor ingineresti. Sunt clasa a 11-a si sunt interesata sa urmez o cariera ca si inginer. Cum nu doresc si, de fapt, nici nu imi permit sa plec in strainatate, cred ca va trebui sa dau admiterea la Politehnica. Mentionez ca eu nu am cunostinte in domeniul informaticii intrucat la liceu nu prea am studiat-o si nici nu doresc sa dau la Automatica, intrucat consider ca trebuie sa fii foarte pasionat de asa ceva. Ce m-ar interesa ar fi Electronica. Doresc orice fel de informatie deapre aceasta, dar in mod special despre posibilitatile de angajare dupa absolvire si ce face exact un electronist, lucru pe care nu l-am prea gasit pe net. Ce mi-ar placea si mai mult ar fi Ingineria Medicala, dar la noi acest domeniu e slab dezvoltat. De asemenea, din ce am inteles, facultatea nu este foarte stralucita ( nu acuz, asta mi s-a spus) si nu doresc sa fac o facultate doar pentru a o face. Multumesc! Astept orice fel de parere de la cei din domeniu.

1 răspuns:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Vad ca nu a raspuns nimeni asa ca indraznesc eu. Ingineria medicala este clar un domeniu de viitor acum exact ce se studiaza la noi, cat de buna este facultatea si ce oportunitati de angajare ofera dupa chiar nu stiu. Ar trebui sa gasesti si sa vorbesti cu absolventi sau macar studenti in ani terminali de la aceasta facultate. Faptul ca nu ai cunostinte in domeniul informaticii si nici nu prea ai studiat-o in liceu este un dezavantaj net cam pentru orice facultate tehnica. Banuiesc din ceea ce spui ca nici matematica nu ai facut in liceu la un nivel prea inalt si asta este clar un dezavantaj pentru ca in primii 2-3 ani se face multa matematica sau se opereaza cu notiuni matematice complexe cam la toate facultatile tehnice. Acum revenind la Electronica, presupunand ca reusesti sa intri si sa o termini oportunitatile de angajare sunt destul de variate. Poti face proiectare pe calculator de placi/cablaje dupa o schema data, poti face dezvoltare de circuite/aparate noi pornind de la 0 (in general chestii profesionale pentru ca grosul industriei de larg consum in domeniul electronic este in Asia), poti dezvolta aplicatii hard/soft cu microcontrolere in multe domenii, etc. Si nu in ultimul rand este ramura de telecomunicatii care este iarasi vasta de la administrare de servere pana la proiectare de antene si circuite de RF, etc. In fine este un domeniu foarte extins. Si nu in ultimul rand poti face service la echipamente complexe in diverse domenii, inclusiv cel medical ca tot ai pomenit. Deci daca crezi ca te pasioneaza domeniul go for it dar incearca pentru inceput sa te pui la punct cu matematica si partea de IT pe cat posibil pentru ca vrand-nevrand te vei lovi de ele.