| PopAdrian a întrebat:

Salutare!

Sunt in clasa a XII-a, in curand vine BAC-ul si...s-ar presupune ca stiu la ce facultate merg mai departe. Ei bine, inca nu stiu, ma tot interesez intr-o parte si alta despre conditii, profesori, seriozitate etc.

Fiind din Tg. Mures, una din optiunile mele este Politehnica din Cluj. Se spune ca la Automatica si Calculatoare este greu, insa se face carte si iesi un inginer care totusi stie ceva dupa absolvire. Am mai citit pe site-ul lor, intre timp am vazut ca am intrarea cu 10 asigurata datorita premiilor la olimpiadele si concursurile nationale la care am participat. Ceea ce nu stiu eu, este urmatorul lucru: care este diferenta dintre Ingineria Sistemelor Automate, Calculatoare si Tehnologia Informatiei in cadrul UTC? Care este domeniul/specializarea unde se spune ca e greu, ca faci multa mate/info/fizica etc?
Am intrat aici: http://ac.utcluj.ro/oferta-educationala.html
si aici http://www.utcluj.ro/admitere/licenta/automatica-si-calc ulatoare/ insa nu am descoperit nimic.

As dori daca se poate raspunsuri de la cei care chiar au habar si eventual sunt (au fost) studenti si stiu despre ce vorbesc. Mersi mult! O zi frumoasa!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă "studiai" mai ATENT, te lămureai şi singur :)

Dar, cred că e mai SIMPLU s-o facă altul în locul tău =))

În cadrul facultăţii sunt 2 domenii :
* Calculatoare și Tehnologia Informației - care are 3 specializări/domenii de studiu :
¤ Calculatoare
¤ Calculatoare (în limba engleză)
¤ Tehnologia Informației

* Ingineria Sistemelor - care are 3 specializări/domenii de studiu :
¤ Automatică și Informatică Aplicată
¤ Automatică și Informatică Aplicată (în limba engleză)
¤ Automatică și Informatică Aplicată (la Satu-Mare).

Diferenţele dintre domeniile de studiu le observi dacă studiezi COMPARATIV "Planurile de învăţământ"!

Spre exemplu, dacă studiezi următoarele planuri, vei observa că la "Automatică și Informatică Aplicată" ( în anul 1 ) se face mai multă Analiză matematică/calcul diferenţial ( 130 de ore faţă de 104 la "Calculatoare" ) :
http://ac.utcluj.ro/......15_an1.pdf

Deci, dacă te plictiseşti, stai şi studiază "Planurile de învăţământ" de la linkul :
http://ac.utcluj.ro/planuri-de-invatamant.html

Toate cele bune.