| matrioscha a întrebat:

Buna tuturor :*
Sunt primul an la facultate, specializarea Administratie Publica.
As avea cateva intrebari legate de aceasta facultate.
Dupa ce termin, ma pot angaja la Penitenciar? As avea sanse? Pentru a lucra acolo trebuie o anumita facultate sau cursuri? Avand in vedere ca specialitatea mea imi permite sa lucrez oriunde e publicul, as putea sa ma angajez acolo?
In afara de primarie, unde altundeva mai pot lucra? In afara de primarii, posta, etc.
Si in ultimul rand, ce salarii sunt la Penitenciare? Stiu ca este considerat un serviciu cu risc si de aceea.
Cine ma poate ajuta, astept raspunsuri :*
Multumesc anticipat
Funda :*

PS: La politie s-ar putea? Sau trebuie sa mai fie facute anumite cursuri?

1 răspuns:
| neutrino a răspuns:

La politie, deci si la penitenciar, nu vei putea lucra decat daca faci si o scoala din cadrul Ministerului de Interne. Daca la primarie nu vrei, la posta nu, atunci te vei putea angaja asa cum se angajeaza majoritatea celor cu studii superioare, adica oriunde gasesti ceva de munca. 70% din absolventii unei facultati si-au gasit loc de munca in cu totul alt profil decat cel al facultatii terminate. Cei drept, majoritatea lucreaza in comert.