| IlincaB a întrebat:

Vreau sa intru la facultatea de litere si as vrea sa stiu cat mai multe despre aceasta facultate. Stiu la modul general ca trebuie sa citesti multe carti, sa scrii eseuri si etc. Eu nu prea mă descurc cu engleza de inteles inteleg doar ca nu stiu sa ma exprim verbal si oare daca as face meditații as face față?

2 răspunsuri:
| Thealexis a răspuns:

Treaba cu facultatea de Litere e cam așa: de la începutul primului an, profesorii te iau de la cu totul alt nivel față de cel cu care erai obișnuită în liceu. Dacă te duci la română - engleză, de exemplu, nu contează că engleza e secundară. Profesorii te vor lua ca și cum ai cunoaște foarte bine engleza. Plus, faci literatură, semantică, fonetică și altele, mare parte din ele fiind extrem de dificile. Nu stă nimeni să-ți completeze lacunele din liceu, deci dacă nu te descurci la engleză nu ai ce căuta acolo. Chiar dacă ai face față cu meditații, volumul de cursuri de la facultate va fi prea mare ca să ai timp de el, să ai timp să-l pricepi, iar meditațiile nu vor reuși să te ajute pentru că nu o să ai timp și de ele, și de facultate. La Litere poți merge dacă știi binișor spre bine literatură, exprimare, gramatică a limbii române și a limbii secundare. În plus, în anul 2 începe adevăratul coșmar, momentul în care profesorii - unii dintre ei - devin extrem de exigenți. Eu zic să te reorientezi.

| AnnaBtw a răspuns:

Iti trebuie engleza extrem de mult oriunde, dar mai ales la litere. Degeaba intelegi daca nu poti sa te exprimi, daca iti lipseste gramatica, fonetica etc