| Alguien a întrebat:

..Pentru cei care au trecut admiterea la facultatea de medicina din Cluj, as vrea sa stiu ce s-a dat la examen, adica ce materii (chimie sau bio ) sau daca sau dat am2 ..cum au fost impartite intrebarile, din care materie sa axat mai mult? As vrea mult sa intru la medicina, numai ca am problema. Nu ma prea pricep la chimie. in generala am avut o profesoara destul de buna cu care invatam chimie dar la liceu ma cam tem pentru ca eu sunt la economie si ma tem ca o sa raman cu materia in urma fata de cei care sunt la stiinte ..pff! Cam cu cat timp inainte sa ma apuc sa invat la chimie sau sa iau meditatii + sa mai invat si la biologie ca sa pot intra la medicina? Stiu ca facultatea de medicina din Cluj necesita multa efort si eu sunt gata sa dau tot ce e mai bun din mine. sunt gata sa muncesc pentru ce imi doresc si asta imi doresc foarte mult. numai ca mai am o problema. Eu dupa ce termin facultatea vreau sa plec si sa muncesc in America. dar trebuie sa invat si engleza. mi-am facut un plan in care pana la terminarea liceului sa vb engleza fluent, iar cand am sa ajung la medicina, in timpul facultatii sa invat tot ce fac acolo (corpul uman, toate sistemele, totul ) in limba engleza. credeti ca am sanse sa ma descurc? adica sa iau si note bune la facultate, dar sa si invat engleza? Eu stiu ca nu o sa mai am timp deloc. Ca nu o sa mai pot iesi din casa sau nu mai pot iesi cu prietenii dar nu`mi pasa. Imi pasa mai mult de facultate iar pentru mine odata ce am intrat acolo nu mai ma intereseaza nimic altceva decat medicina. Va rog! daca m-ati putea ajuta cu un sfat >2!. Multumesc ca ati citit si astept un mesaj de la voi!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Informatii oficiale de pe siteul facultatii: http://www.umfcluj.ro/index.php/ro/component/k2/item/823-ghidadm2013
Teza de concurs, unica, contine intrebari de biologie si chimie, in proportii EGALE.
Din experienta unui medic, iti pot spune ca nu poti face medicina nici macar de nivel emdiu daca nu stii chimie bine, deci e bine sa te apuci sa o inveti excelent. Nu ai nevoie de meditatii, daca inveti 2-3 ore pe zi, o sa ajungi la excelenta in mai putin de 2 ani.
Poti invata si engleza si sa inveti medicina bine, trebuie doar sa vrei. Nu e atat de tragic ca n-ai sa poti iesi cu prietenii. In vacante, de exemplu, e suficient sa inveti 4-5 ore pe zi, deci ai timp garla de iesit afara si de distractii. Si in timpul anului, daca esti inteligent si iti calculezi bine timpul poti folosi o sambata seara pe luna pentru distractii.
Ai grija ca in prezent in America diplomele de medicina din Romania NU sunt recunoscute, deci va trebui acolo sa dai niste examene de echivalare care vor dura vreo 3 ani