| andreiscripcaru a întrebat:

Bună, vreau sa stiu daca dau la orice liceu, pot sa ma duc la facultatea de drept?
Sau trebuie sa fie un liceu specific? Adica ma pot duce la ori care liceu și sa dau la drept.

Răspuns Câştigător
| christall a răspuns:

Din cate stiu eu la drept se da examen la limba romana si economie. Daca la specializarea la care te duci se preda economie, iti va fi de folos.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti candida la drept, indiferent de profilul liceului absolvit. Indicat este sa urmezi un profil de filologie sau stiinte sociale, te va ajuta la admitere.

| Anonim0506 a răspuns:

Poți sa mergi de unde vrei la drept, insa ti-ar fi mai ușor sa dai la drept de la anumite profile decât la celelalte. Dacă ma întrebi pe mine ți-aș recomanda un profil uman, științe sociale însă dacă ești bună/bun la mate nu ezita și du-te pe real