Întrebare recomandată | TifaLockheart a întrebat:

vreau sa stiu prin ce tari nu e recunoscuta diploma de medicina facuta in Romania.
O sa dau la medicina si nu am de gand sa mai stau in tara asta niciodata, dar se pune problema ca nu as vrea sa fac 6 ani si sa nu pot pleca in strainatate doar pentru faptul ca Romania e de rahat.
Imi puteti spune cam in ce tari nu e recunoscuta (am in prim plan Anglia, unde mi-as dori sa traiesc sau ultima varianta USA) pentru ca daca nu o sa-mi fie cunoscute studiile o sa plec in strainatate sa o fac?
Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Ceea ce nu stii tu e ca paradoxal a ceea ce crezi despre tara (teribilisme de adolescenta), medicii romani sunt la mare cautare afara, atat in "Vest": Germania, Anglia, Italia etc cat si peste Ocean (medicii romani detin recordul european cand vine vorba de promovarea MBA-urilor din Statele Unite). Nu ai astfel de ce sa iti faci griji, studiile tale vor fi recunoscute unanim si in Anglia si in Trinidad Tobago.

5 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Tara asta de rahat ti-a platit tie scoala pana acum si daca te duce capsoru ala sa intri la buget iti va plati si facultatea. Fara sa primeasca nimic in schimb. Ia gandeste-te, e asa de rahat sau ai tu gurita mare?
Succesuri

| horia2012 a răspuns:

In loc sa pui asemenea intrebari (si imi
retin comentariile rautacioase la asemenea ore) mai bine ai suna la Ministerul Sanatatii eventual la Facultatea de Medicina ca sa te lamuresti mai bine.

| RoxanaCC a răspuns:

Medicina e recunoscuta oriunde dar de ce nu te duci in Chsinau la medicina si te duci cu bursa pe banii statului. facultatea de medicina de acolo se spune ca ar fi mai buna ca la noi.

| Mihai87 a răspuns:

Nu e recunoscuta in Congo si in Insulele Virgine!

| Andwtzu a răspuns:

Oriunde este recunoscuta mai ales in afara medici romani sunt cautati.