| alla2 a întrebat:

zis vrea si eu sa stiu daca am dat bacul la o materie in vara si am luat 5.96 si a doua oara in toamna am luat 5, 55, care nota ramane? (eu am mai dat bacul la o materie deoarece nu imi iesea media, la cele trei probe am luat 5 si ceva) si acum as dori sa dau din nou, dar la romana. Si cand fac cererea nu stiu pe care nota sa o trec?

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Art.37 aliniat (2) din Metodologie(http://www.bacalaureatul.ro/metodologie) :
"In cazul in care candidatul a sustinut, in sesiuni succesive, aceiasi proba, la o eventuala noua cerere de recunoastere a probei respective, i se va recunoaste ultima nota obtinuta la aceasta proba"

Deci, in cazul tau, 5, 55 este nota care va fi recunoscuta.