| Justjust11 a întrebat:

Buna ziua, ajutati-ma cu un sfat va rog, eu am terminat facultatea de inginerie mecanica (utilaje petroliere si petrochimice) si intr o luna dau licenta, eu as putea sa ma angajez in domeniu doar ca intrevine o chestie, tatal meu are o firma de 6 camioane si sunt indecis rau, eu ma descurc si aici la firma ca dispecer, dar el tot imi spune sa ma duc pe meseria mea ca el se descurca singur, precizez ca mi-a zis daca vreau sa ma urc pe camion imi da 9000 ron pe luna si lucrez pe intern, mama mea tot imi spune sa nu plec nicaieri si sa il ajut pe el la birou, eu deja vorbisem cu un prieten sa ma angajez la Foraj videle si chiar nu stiu ce sa fac… va rog frumos, voi sunteti mai capabili poate sa luati sfaturi, imi puteti da un sfat ce sa fac. ma gandesc ca si specializarea mea e banoasa pe viitor. nu stiu, va rog frumos puneti va in locu meu si spuneti mi ce ati fi facut, multumesc, zi frumoasa va doresc

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Mergi pe meserie. În caz că nu vei fi satisfăcut (de leafă, condiții etc.) poți oricând să revii la afacerea familiei.

| johnnny123 a răspuns:

Păi și atunci la ce-ai mai făcut facultatea?

În locul tău mi-aș vedea de meseria pentru care m-am chinuit cu studiile și mi-aș face drumul meu. Nu aș sta să lucrez la firma tatălui, indiferent cu cât m-ar plăti. Nu ți se pare aiurea ca un inginer să lucreze ca dispecer sau ca șofer de camion? De ce să te limitezi în felul ăsta?