| Roxannna18 a întrebat:

Bună ziua, am nevoie de ajutorul vostru.
Stau in Romania de puțin timp, sunt aici momentan temporar însă pe viitor as dori sa mă întorc.
As dori sa intru la academia de politie însă problema este in felul următor:
Fac școala în străinătate și în țara care sunt nu dau bacul.
După ce termin clasa a 12-a primesc o diplomă cu profilul pe care l-am făcut la liceu.
Întrebarea mea este, următoarea;
Cum trebuie sa procedez in Romania in cazul in care nu am BACUL din țară?
Există vreo șansă să intru sau chiar deloc? Având în vedere că nu am studiat în Romania?
Va mulțumesc frumos pentru atenția acordată.

2 răspunsuri:
| TheGentleman a răspuns:

Este imposibil să nu dai Bacalaureatul sau vreun examen asemănător, care să ateste că ai absolvit liceul. În orice caz, studiile se echivalează. Întreabă la Ambasadă și la Inspectoratul Școlar Județean. Multă baftă!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Scrie ministerului si intreaba-i. Se pot face echivalari.
Ministerul Educaţiei Naţionale, Str. Gen. Berthelot 28-30, Sector 1, 010168, Bucureşti
Tel. Centrală: 021/405.62.00; 021/405.63.00