| Hopeless119 a întrebat:

Daca dau la Academia de politie si termin, apoi devin politista la noi in tara, as putea sa profesez si in Anglia? Daca se întâmplă sa plec in străinătate. Sau politia de la noi si cea din Anglia sunt prea diferite si nu as putea decat in Romania sa profesez?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod sigur nu vei putea profesa in Anglia, mai ales avand in vedere ca peste 2 ani nu va mai fi in UE.

Răspuns utilizator avertizat
| Andrei4g a răspuns:

Teoretic nu ai cum...tu aici faci o pregatire, ai niste legi si regulamente pe care le folosesti, pe cand in Anglia, sunt alte legi si alte proceduri. Poate sa gasesti un progam derulat de Politia din RO cu cea din UK si atunci tu sa fii parte din acel program. Nu stiu daca se fac astfel de actiuni, dar stiu ca am vazut acum 3 ani, in Grecia politisi romani care erau detasati pe timpul sezonului in Grecia. Erau parte a nu stiu carui program derulat intre RO si Grecia si monitorizau turistii romani

| SemperPrimoris1992 a răspuns:

Raspunsul concret este NU
Daca te-ai uitat putin pe cerintele oricarei Academii de la noi din tara ai fi vazut ca stipulau clar, candidatul sa aiba cetatenie romana.
Daca tu reusesti sa iti iei cetatenie in UK, apoi urmezi cursurile unei Academii de politie acolo, atunci Da poti profesa la ei.
Altfel, raspunsul este clar NU