| AllecsRazwan a întrebat:

am terminat liceul fara diploma de bacalaureat, as dori sa ma inrolez in armata, desi speranta mea era sa intru la academia de politie, dar fara bac nici o sansa! As dori sa imi spuneti daca este posibil sa ma inrolez in armata si unde si cum! eu sunt din Bucuresti din sect 5 (rahova) multumesc

1 răspuns:
| ElenaSA a răspuns:

Ite aici niste conditii Din punct de vedere al studiilor, tinerii trebuie să aibă cel puţin 10 clase. Cei cu studii superioare au însă şanse mai mari de a creşte în grad. „Soldaţii gradaţi voluntari sunt principala sursă de formare a subofiţerilor, iar cei cu studii superioare pot opta pentru avansare"

Citeste mai mult: adevarul.ro/news/eveniment/armata-angajari-masive-1_50aca21c7c42d5a663873e67/index.html
Conform acestui articol ai sanse. Ulterior am gasit asta:a) să aibă vârsta între 18 ani împliniţi până la data începerii programului de instruire şi cel mult 46 de ani, împliniţi până la data finalizării programului de instruire, astfel încât să poată încheia primul contract de angajare cu durata de 4 ani, conform legii;
b) să fie absolvenţi cel puţin ai învăţământului general obligatoriu, iar în cazul în care este elev în ultimul an, să facă dovada absolvirii/promovării examenelor până la data începerii programului de instruire;