| AnneeMarriee161193 a întrebat:

Am o mare problema. Doresc sa imi dau demisia de la firma de unde lucrez ( un magazin de cosmetice), mentionez ca lucrez aici de aproape 3 luni am semnat contractul si inca cateva acte pe langa, declaratie etc. Si toate erau in 2 exemplare una sa ramana la angajator si una la mine. Mi s-au luat pe motiv sa fie verificate si nici in ziua de azi nu mi s-au adus. Si mereu intreb de ele si ma tot amana. Acum au spus ca peste o saptamana. Nu mi se pare deloc normal! Plus ca la interviu mi s-au explicat lucruri diferite cum ca ar exista si un program part - time si ca nu exista target de vanzari, iar acum la salariu mi s-au scazut 150 de lei pe motiv ca nu am atins targetul si cand am intrebat daca ma pot muta la un program part-time mi-au spus ca nu exista si ca nu se poate. Doresc sa imi dau demisia fara a sta in preaviz. Dar chiar nu stiu cum si nu gasesc nicio solutie, pentru ca cei de la conducere sunt destul de neseriosi si nu stiu daca voi putea cadea de comun acord. Plus ca aici in magazin nu sunt decat eu cu inca o fata. Si programul este de 12 ore pe zi si fiecare sta 6h jumate. In contract este trecut cu 6h acum stam 7 ca s-a marit programul ca a venit vara. Ajutor!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Iti poti da demisia dar va trebui sa respecti perioada de preaviz daca patronul sau conducerea firmei nu renunta la aceasta.
Ca sa-ti dea contractul si celelalte acte le poti spune ca o sa faci reclamatie la ITM, daca tot vrei sa pleci.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Preavizul trebuie sa il respecti daca nu cazi de accord cu angajatorul.

Răspuns utilizator avertizat