| Sara2 a întrebat:

Deci problema sta in felul urmator: eu lucrez de un an la o firma, si acum vreau sa imi dau demisia la zi, dar sefu ma obliga sa stau in preaviz, dar mentionez ca eu nu am semnat un contract de munca, a spus ca l-a semnat el in locul meu, intrebarea este in aceste conditii pot pleca linistita fara preaviz? si asa zisul contractul meu este pe 4 ore, va rog sa imi dati un sfat ce ati face in locul meu?

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Poti pleca linistita ---contractul este un fals! Nimeni nu poate semna in locul tau un contract individual de munca!
Poti verifica cele afirmate de sef(inclusiv obligativitatea preavizului), solicitand, in scris, o copie a contractului individual de munca asa cum prevede art. 8 din HG nr.500/2011 (http://www.dreptonline.ro/......atilor.php )

Daca refuza sa-ti dea o copie a contractului te poti adresa Inspectoratului teritorial de munca ( asa cum scrie la punctul 6 al art. 8 din actul normativ mentionat mai sus ). Te poti astepta chiar si la o surpriza : sa nu existe un contract de munca!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa ceri contractul de munca. daca el exista, atunci esti obligata sa ii dai 15 zile preaviz. sa stii ca la ora asta nu e necesar sa ai un contract scris si semnat, daca ai lucrat la el si are dovezi ca ti-a platit salariul, atunci esti obligata sa ii dai cele 15 zile de preaviz.

| valentingb a răspuns:

Nu esti obligata sa stai in preaviz, iar daca nu ai semnat niciun contract poti sa-i spui direct, fie te lasa sa pleci, cu plata corecta, fie ii pui ITM-ul pe cap.

| mixxjim a răspuns:

Cum adica a semnat el si pentru tine? Asta-i uz de fals in inscrisuri oficiale, nu are cum sa faca asa ceva. Atunci spune-i ca ai semnat tu si pentru el pe demisie cu plecare prin acordul partilor si nu mai e nevoie sa stai in preaviz laughing
Cere-i sa-ti arate contractul ala pe care zice el ca l-a semnat, sigur nu exista, si daca nu exista poti pleca in secunda 2, nu are ce sa-ti faca. Contractul de munca se semneaza in 3 exemplare, unul e la angajator, unul la ITM (inspectoratul teritorial de munca) si al treilea la tine. Daca nu-l ai inseamna ca nu l-a facut, nu a platit nici contributiile la sanatate si la pensie, nu a platit impozit pentru salariul tau, nimic, daca te duci si faci o sesizare la ITM capata niste amenzi serioase si intra si la evaziune. Deci insista sa-ti dea exemplarul tau din contractul de munca si extras din REVISAL/REGES din care sa reiasa ca tu esti angajata firmei, nu sa-ti semneze el pe loc un contract de munca aiurea si sa spuna ca ala e. Oricum, in perioada de preaviz nu esti obligata sa lucrezi tot programul pentru ca se presupune ca iti cauti altceva, mergi la interviuri etc. Daca nu o scoti la capat si nu ai chef sa te lupti cu el stai in preaviz dar alta data sa nu te mai duci niciunde sa lucrezi fara sa ai contractul de munca si dovezi oficiale ca ai acel contract si se face ce trebuie pentru tine, altfel e sclavie munca ta. Succes si numai bine!

| hotdesire a răspuns:

Tu ai vazut contractul de munca? Este inregistrat la ITM? Daca e da si da, atunci trebuie sa stai in preaviz, altfel poti pleca oricand

| agathapurple a răspuns:

In primul rand seful nu are voie sa semneze si pentru tine si pentru el, ii poti pune ITM-ul pe cap pentru asta.
Constractul tau fiind part-time nu esti obligata sa stai in preaviz.
Ideea este sa.ti faca lichidarea chiar daca nu stai in preaviz.
Preavizul se stabileste de comun acord si practic este timpul pe care tu ca angajat il dai lui ca sef ca sa gaseasca om sa te inlocuiasca.