| Marjanovic_Alexandru_1998 a întrebat:

Am să vă întreb ceva. M-am înscris la facultate și am înțeles că pot beneficia de anumite reduceri sau ceva de genu dacă sunt orfan de un părinte. Tatăl meu n-a murit în România, ci în Serbia. Pot face rost de certificatul de deces? SAU (apropo de venitul familiei) dacă venitul legal al familiei este de 800 și ceva de ron pe două persoane, de îndeajuns de puțin ca să primesc vreo bursă socială sau vreo reducere la cămin sau taxă?

4 răspunsuri:
| alondrakiss a răspuns:

Iti pot da bursa sociala daca esti orfan de un prieten.Condoleante!

| Marjanovic_Alexandru_1998 explică (pentru alondrakiss):

Ce prieten?

| eckblume a răspuns:

Daca esti orfan de un parinte dispui de loc la buget, cazare gratuita la camin(de anul asta e treaba asta cu gratuitate la camin), cat despre bursa sociala depinde de metodologia facultatii. Scrie numele facultatii pe google si vezi sectiunile: cazare, metodologie burse.
Certificatul de deces ar trebui sa il aiba mama ta, fiindca ai nevoie de copie cand iti depui dosarul

| alondrakiss a răspuns (pentru Marjanovic_Alexandru_1998):

Parinte...