| covoralbastru777 a întrebat:

Buna, stie cineva daca bursa sociala de la facultate se acorda studentilor orfani de un parinte si atat sau trebuie sa aiba si venit mic pe langa asta? Si daca trebuie, se ia in calcul doar venitul studentului sau si al familiei sale? Din regulament nu reiese clar acest aspect, daca stie cineva sa-mi explice clar ar fi perfect!
dau funda!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se ia in considerare si venitu, rezulta foarte clar din Criteriile de acordare a burselor şi a altor forme de sprijin material pentru studenţii şi cursanţii din învăţământul superior de stat, învăţământ cu frecvenţă, aprobate prin Ordinul MEN nr. 3392/2017, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 6.
(1) Bursele sociale se acordă, pe baza prevederilor regulamentului propriu stabilit de către senatul universitar, la propunerea Consiliului de administraţie, ca urmare a consultării cu reprezentanţii studenţilor, inclusiv organizaţiile studenţeşti din universitate.
(2) Beneficiarii burselor sociale sunt:
a) studenţii orfani de unul sau ambii părinţi, respectiv pentru care s-a dispus ca măsură de protecţie plasamentul şi care nu realizează venituri peste plafonul pentru acordarea bursei sociale;"

| covoralbastru777 explică (pentru Ioandelasal):

Da, asta stiu, dar ma interesa daca se refera strict la venitul studentului sau al intregii familii, pentru ca spre ex la bursa pentru venituri insuficiente se precizeaza ca familia acestuia sa nu aiba venitul mediu din ultimele 3 luni peste salariul minim net (1500 si ceva lei) dar aici nu spune nimic de familie (unde exista) si voiam sa stiu sigur.

| Ioandelasal a răspuns (pentru covoralbastru777):

Este vorba de venitul pe membru de familie, respectiv venitul total al familiei (parinti si copii) impartit la numarul total al acestora.