| Viorelaa26 a întrebat:

Buna ziua..azi am avut o discutie cu patronul in legatura cu marirea de salariu, eu initial la 192 de ore pe luna luam 1800lei, cu doar un liber pe saptamana. Marirea salariului minim pe economie e 1898lei la program de 8 ore 5 zile pe saptamana. Patronul a inceput sa se acopere ca el imi da bonuri de masa pe care daca el vrea nu mi le da ca nu ar fi obligat. Ca bonurile de masa se da fiind la alegerea patronului sa nu fie impozitat.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Bonurile de masa nu se scad din salariu. Îți dă teapa. Bonurile de masă sunt beneficii extrsalariale. Daca el nu ți a dat până acum salariu întreg pe motiv că îți dă bonuri te a tras în țeapă

| Frank51 a răspuns:

Mamă la ce sărăcie lucrezi? laughing

| manuemanoil a răspuns:

În România, salariul minim brut pe economie este stabilit prin lege și este valabil pentru toți angajații care lucrează în mod normal 8 ore pe zi, 5 zile pe săptămână. Bonurile de masă sunt o facilitate oferită de angajator și pot fi utilizate pentru a acoperi o parte din costurile mesei angajatului. Totuși, bonurile de masă nu pot fi considerate o parte a salariului și nu pot fi utilizate în locul acestuia pentru a îndeplini obligațiile salariale ale angajatorului față de angajat.

Dacă ai îndoieli cu privire la drepturile tale salariale, poți consulta legislația în vigoare sau poți solicita asistență de la sindicatul tău sau de la Inspectoratul Teritorial de Muncă. Sper că această informație îți este de ajutor! Dacă ai alte întrebări, nu ezita să mă întrebi.

| Viorelaa26 explică (pentru manuemanoil):

La 192 de ore pe luna iau 1800lei.
Plus bonul de 22lei pe zi, bonuri undeva la 462lei.

| MariusMihaiPFA a răspuns:

In Romania, legea prevede ca patronii au obligatia de a acorda salariul minim brut pe tara, in cazul in care acesta este mai mare decat salariul convenit cu angajatul. In cazul in care salariul minim brut pe tara este mai mic decat salariul convenit, se va respecta acordul de munca incheiat intre angajat si angajator. In ceea ce priveste bonurile de masa, acestea sunt o facilitate acordata de angajator si nu pot inlocui salariul.

Daca patronul dvs. refuza sa va acorde salariul minim brut pe tara, puteti depune o plangere la inspectoratul teritorial de munca, pentru a solicita respectarea drepturilor dvs. legale. De asemenea, va recomand sa discutati cu un avocat pentru a afla mai multe despre drepturile si obligatiile dvs. in aceasta situatie.

| Viorelaa26 explică (pentru MariusMihaiPFA):

Multumesc tuturor pentru raspunsuri