| Girly97 a întrebat:

In 2019 am avut primul meu loc de munca. Am primit pentru prima data bonuri de masa. Dar am observat ca am primit un salariu mai mic decat cel stabilit. Cand am intrebat fara amenintari daca s-a produs o incurcatura sau era vorba de ceva ce nu stiam patronul mi-a spus ca ar trebui sa imi fie rusine ca nu sunt multumita de locul meu de munca, ca ma concediaza o luna sa stau acasa sa ma gandesc la cat rau i-am facut si peste o luna ma reangajeaza cu un salariu mai mic decat cel minim pe economie. Nu m-a lasat deloc sa vorbesc sa ii explic ca a inteles total gresit si m-a pus sa imi scriu demisia in fata lui. Dupa ce am reusit cu greu sa il fac sa ma lase sa vorbesc i-am explicat ca am primit un salariu mai mic decat cel stabilit. Dupa ce a chemat contabilul am aflat ca am primit un salariu mai mic din cauza bonurilor de masa pentru ca sunt impozitate dar eu nu aveam de unde sa stiu de acest lucru pentru ca era prima data cand primeam bonuri de masa si repet, era si primul meu loc de munca. Nu si-a cerut scuze, m-a pus sa rup cererea de demisie si mi-a spus ca daca mai pun vreodata intrebari chiar ma va da afara pentru totdeauna. Daca eu am vreo vina sa imi dea Dumnezeu tot raul din lume. Bine ca din martie 2020 nu mai lucrez acolo. Ce lege apara angajatorul in acest caz?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista nici o lege care sa apere angajatorul, dimpotriva, Codul fiscal il obliga sa impoziteze intregul venit brut acordat salariatilor.
Si de ce este nevoie ca angajatorul sa fie aparat? El respecta legea si asta il apara.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pare ca mi25 nu vede bine sau n-a citit atent ultima propozitie din intrebare, Girly a spus foarte clar: "Ce lege apara angajatorul in acest caz?"

| mi25 a răspuns:

@Ioandelasall - fata a intrebat daca exista veo lege sa o apere de badarania unor asemenea patroni.

| blackann a răspuns:

Pari foarte disperata de viata. Pare ca esti depasita de tot ce se intampla. Crezi ca vei avea dosar penal pentru ca ai trimis 10 ron intr-un cont gresit. Crezi ca ai diabet pentru ca bei multa apa. crezi ca senzorul de amprenta iti afecteaza creierul. Cum ai putea sa reusesti in societate si in viata ta, tu cu tine, fiind asa? Ai zis ca ai 25 de ani....Jesus. Esti cu totul altceva... fa-ti un bine si inchide contul asta.

| haileewatson a răspuns:

Da, bonurile de masa se impozitează cu 10%, deci daca tu ai primit 300 de lei bonuri, ti se va impozita 30 de lei.
Dar eu nu inteleg cum de ai acceptat ca omul respectiv sa se comporte asa cu tine, sa te ameninte si sa iti vorbeasca asa

| Girly97 explică (pentru haileewatson):

Sigur că nu am acceptat nici eu până la urmă. Mă bucur așa mult că am plecat!

Răspuns utilizator avertizat
| Girly97 explică (pentru Bubico2022):

Am plecat în cele din urmă.

Răspuns utilizator avertizat
| 1234568807 a răspuns:

Din cate stiu bonurile de masa se impoziteaza, dar el de ce a reactionat asa daca tu pur si simplu l-ai intrebat de ce ai primit salariu mai mic? Din ce am inteles eu, se comporta cu tine ca cu o sluga fara dreptu la opinie, daca aveam eu un asa angajator, cred ca de cand imi pusese demisia pe masa cum iti facuse tie eu o semnam, dupa ce ca mi-a scazut salariu sa mai imi si vorbeasca asa? Sa o creada el, pa si pussy, mai gasesc si alt loc de munca