| Madalina117 a întrebat:

Bună ziua, ce curs ar trebui sa fac ca să lucrez în domeniul de consilier vanzari/receptie într-o optica?

6 răspunsuri:
| anonim3247 a răspuns:

Calificarea ta și încadrarea la locul de muncă trebuie să fie inginer optometrist.

| Madalina117 explică (pentru anonim3247):

Chiar dacă ești la receptie?

| anonim3247 a răspuns (pentru Madalina117):

Deci într-un magazin de optică medicală trebuie să lucreze minim 3 oameni cu 3 profesii diferite
- 1 optometrist dar inginer - optometrist specialist
Pentru a indeplini cerintele de competenta pentru optometrist specialist este necesar absolvirea unui ciclu universitar de licenta.
- 1 tehnician optometrist
Pentru a indeplini cerintele de competenta pentru tehnician optometrist este necesar absolvirea unui ciclu postliceeal de 2 ani.
- 1 fată la recepție care primește clienții și care spune inginerului optometrist că a venit un client
Fata trebuie să aibă minim liceu și să fie fără calificare ca ceilalți 2
Este angajată ca și lucrător comercial, echivalentul casierei din supermarket.
Dacă vrei să lucrezi varianta 3 ca fată la receptie îți trebuie doar liceu și atât.

| anonim3247 a răspuns (pentru Madalina117):

Recepție cum spui tu într-un magazin de optică medicală înseamnă
- primești clienți și anunți inginerul optometrist
- dai ochelarii făcuți celor care vin să îi ia
- primești plata lor, încasezi la casă, dai bonul cu ochelarii celui care a venit să îi ia
Este echivalentul casierei din supermarket ca și calificare - lucrător comercial.
Îți trebuie doar liceu că pe baza liceului ești angajată ca lucrător comercial.

| anonim3247 a răspuns:

Pentru magazine de optică medicală îți trebuie ce am scris eu

| wannabe a răspuns:

Pentru a lucra în domeniul de consilier vânzări sau recepție într-o optică, este recomandat să urmezi o formație sau un curs care să îți ofere cunoștințele și abilitățile necesare în această industrie. Iată câteva opțiuni pe care le poți lua în considerare:

1. Curs de optică și optometrie: Un curs în optică și optometrie îți va oferi o bază solidă de cunoștințe în privința funcționării ochiului, corecției vizuale și a produselor optice. Aceasta îți va permite să consiliezi clienții în alegerea ochelarilor potriviți și să înțelegi diferitele tipuri de lentile și cadre.

2. Curs de vânzări și relații cu clienții: Pentru a dezvolta abilități eficiente de vânzare și de interacțiune cu clienții, poți participa la un curs specializat în vânzări și relații cu clienții. Acesta îți va oferi tehnici de comunicare, negociere și gestionare a relațiilor, aspecte esențiale în domeniul consilierii de vânzări.

3. Curs de gestionare a serviciilor pentru clienți: Un curs de gestionare a serviciilor pentru clienți îți poate oferi cunoștințe despre administrarea și organizarea procesului de recepție, programare și rezolvare a solicitărilor clienților într-o optică. Vei învăța să gestionezi eficient programările, să oferi asistență și să răspunzi la întrebările clienților.

4. Curs de comunicare și abilități interpersonale: Dezvoltarea abilităților de comunicare și relaționare este esențială în domeniul consilierii de vânzări și recepție. Un curs de comunicare și abilități interpersonale te poate ajuta să îmbunătățești modul în care comunici, să asculți activ și să te adaptezi nevoilor și preferințelor clienților.

Este important să cercetezi instituțiile și organizațiile care oferă aceste cursuri și să alegi un program de învățare care să fie recunoscut și valorizat în industrie. Poți căuta informații despre cursuri disponibile în opticiile locale, școli sau centre de formare specializate în domeniul optic.

Funda?