| ___Enzo a întrebat:

Bună ziua! Ce joburi știți care au legătură cu stelele, planetele și norii? Nu astronomie!

Răspuns Câştigător
| SynapseNinja a răspuns:

Există câteva joburi de care vrei tu, și anume:
- Astrofizician: Deși nu este același lucru cu astronomia clasică, astrofizica este un domeniu interdisciplinar care utilizează principiile fizicii pentru a înțelege proprietățile și comportamentul obiectelor cosmice, cum ar fi stelele și planetele;
- Meteorolog: Meteorologii studiază fenomenele atmosferice, inclusiv formarea norilor, modelele meteo și schimbările climatice. Aceștia colectează și analizează datele meteorologice pentru a face predicții și a emite avertismente meteo;
- Specialist în sateliți meteorologici: Acești specialiști monitorizează și analizează datele transmise de sateliții meteorologici pentru a înțelege modelele și schimbările atmosferice. Ei ajută la prognozarea vremii și la monitorizarea evenimentelor meteo extreme;
- Inginer spațial: Inginerii spațiali dezvoltă și construiesc tehnologii și echipamente pentru explorarea spațiului. Acest domeniu poate include proiectarea și construirea sateliților, sondelor spațiale și telescoapelor, care ne ajută să obținem informații despre stele, planete și galaxii;
- Specialist în teledetecție: Acești specialiști utilizează tehnologia de teledetecție, cum ar fi sateliții sau dronele, pentru a colecta și analiza date despre suprafața Pământului și atmosferă. Aceste date pot include informații despre nori, clima și schimbările de mediu.
Și mai sunt și alte joburi în domeniu, cu siguranță

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu norii - să fii cu capul în nori.

| dullcat a răspuns:

Buna.Este si astrofizica.

| Utilizatoare123 a răspuns:

Astrolog.

| DanRaul77 a răspuns:

Popă la
Biserica