| Inferno a întrebat:

Cum cred crestini ca s-au format stelele si planetele?

61 răspunsuri:
| Inferno explică:

Crestinii,pardon.

| Leutzbv a răspuns (pentru Inferno):

Stai linistit ca suntem pe forum si se permit unele greseli gramaticale, atata timp cat nu se da omul de gol ca este analfabet :0

| Tania a răspuns:

In 7 zile si din vorbelaughing

| Leutzbv a răspuns (pentru Tania):

In 6 zile, ca a saptea e ziua de odihna happy Ca sa stii si tu, poate-ti mai scad ironiile :0

| Inferno explică (pentru Leutzbv):

In 6 zile, ok, dar cum? Cum le-a facut?

| Inferno explică (pentru Leutzbv):

Si mai am o intrebare: O entitate suprema ca Dumnezeu avea nevoie de odihna?

| Leutzbv a răspuns (pentru Inferno):

Odihna nu era pentru El, ci pentru noi ca sa-I dedicam o zi macar doar Lui

| Inferno explică (pentru Leutzbv):

Bine,dar tot nu mi-ai spus cum a creat Dumnezeu Pamantul si stelele.

| Leutzbv a răspuns (pentru Inferno):

Sa presupunem ca am dreptate:
Soarele, luna şi stelele.
14 Dumnezeu a zis: „Să fie nişte luminători în întinderea cerului, ca să despartă ziua de noapte; ei să fie nişte semne care să arate vremurile, zilele şi anii;
Deut 4.19; Ps 74.16; Ps 136.7; Ps 74.17; Ps 104.19;
15 şi să slujească de luminători în întinderea cerului, ca să lumineze pământul." Şi aşa a fost.
16 Dumnezeu a făcut cei doi mari luminători, şi anume: luminătorul cel mai mare ca să stăpânească ziua, şi luminătorul cel mai mic ca să stăpânească noaptea; a făcut şi stelele.
Ps 136.7-9; Ps 148.3-5; Ps 8.3; Iov 38.7;
17 Dumnezeu i-a aşezat în întinderea cerului ca să lumineze pământul,
18 să stăpânească ziua şi noaptea şi să despartă lumina de întuneric. Dumnezeu a văzut că lucrul acesta era bun.
Ier 31.35;
19 Astfel, a fost o seară, şi apoi a fost o dimineaţă: aceasta a fost ziua a patra.

| Wøodenpints a răspuns (pentru Leutzbv):

Sper că ştii că oamenii, cu multă vreme înainte, nu împărţeau timpul în săptămâni de câte 7 zile.

| Leutzbv a răspuns (pentru Wøodenpints):

Bineinteles. Nici Biblia nu spune ca ar fi zile "pamantesti"

| Wøodenpints a răspuns (pentru Leutzbv):

Biblia minte oricum.

| SmexyBoy a răspuns (pentru Wøodenpints):

Serios, care parte din Biblie minte?
Aspectul sau continutul?

| Wøodenpints a răspuns (pentru SmexyBoy):

Numele tău mă face să nu mă contrazic cu tine pentru că oricum ai ochelari de cal şi îţi explic degeaba.

| Leutzbv a răspuns (pentru Wøodenpints):

Dar cum de esti asa de sigur ca Biblia minte? Pe ce te bazezi cand spui asta?

| Wøodenpints a răspuns (pentru Leutzbv):

Pe logică.

| Leutzbv a răspuns (pentru Wøodenpints):

Inseamna ca te cam inseala logica asta, daca asta este singurul tau raspuns :0

| Wøodenpints a răspuns (pentru Leutzbv):

Nu încerc să mă contrazic cu tine, pentru că orice ţi-aş spune tu oricum ai ideile deja formate şi eşti multprea prins în propria religie ca să iei în calcul păreea cuiva care e contrar religiei tale.

| DARDAROT a răspuns (pentru Leutzbv):

Unde vezi dumneata ironie, nu sti raspunsul si incerci sa ocolesti intrebarea, este vorba de planete aici, se scrie ceva in biblie (la facere) despre planetele din sistemul nostru solar?
MERCUR
VENUS
PAMANT
MARTE
JUPITER
SATURN
URANUS
NEPTUN
PLUTON

| Leutzbv a răspuns (pentru DARDAROT):

Pluto nu mai este considerata planeta :0

| Leutzbv a răspuns (pentru DARDAROT):

Uite doar cateva exemple si tiu ca vei veni cu comentarii, dar am raspunsuri pentru tine happy
Ps 8:3 Când privesc cerurile – lucrarea mâinilor Tale – luna şi stelele pe care le-ai făcut,
4 îmi zic: Ce este omul, ca să Te gândeşti la el? Şi fiul omului, ca să-l bagi în seamă?
Ev 1:10 Şi iarăşi: „La început, Tu, Doamne, ai întemeiat pământul; şi cerurile sunt lucrarea mâinilor Tale.
11 Ele vor pieri, dar Tu rămâi; toate se vor învechi ca o haină;
12 le vei face sul ca pe o manta, şi vor fi schimbate; dar Tu eşti acelaşi; şi anii Tăi nu se vor sfârşi."
Ps 89:10 Şi iarăşi: „La început, Tu, Doamne, ai întemeiat pământul; şi cerurile sunt lucrarea mâinilor Tale.
11 Ele vor pieri, dar Tu rămâi; toate se vor învechi ca o haină;
12 le vei face sul ca pe o manta, şi vor fi schimbate; dar Tu eşti acelaşi; şi anii Tăi nu se vor sfârşi."

Ap 10Şi îngerul pe care-l văzusem stând în picioare pe mare şi pe pământ şi-a ridicat mâna dreaptă spre cer
6 şi a jurat pe Cel ce este viu în vecii vecilor, care a făcut cerul şi lucrurile din el, pământul şi lucrurile de pe el, marea şi lucrurile din ea, că nu va mai fi nicio zăbavă,
7 ci, că în zilele în care îngerul al şaptelea va suna din trâmbiţa lui, se va sfârşi taina lui Dumnezeu, după vestea bună vestită de El robilor Săi, prorocilor.

| Leutzbv a răspuns (pentru Wøodenpints):

Nici eu nu ma contrazic cu tine, doar ca logica ta pentru mine este ilogica, din cauza ca eu cred ce spune Scriptura, care pentru mine este infailibila, iar tu crezi niste oameni care sunt trecatori si naivi. Intotdeauna vor fi disputele acestea legate de religie si stiinta, dar asta face ca mintea omului sa se gandeasca la ce este si ce va fi, nu-i asa?

| Wøodenpints a răspuns (pentru Leutzbv):

Tu crezi ce spune scriptura, care a fost scrisă tot de oameni, mult mai înapoiaţi decât noi.
Eu cred doar ce zic eu.

| Leutzbv a răspuns (pentru Wøodenpints):

Dar cum iti explici tu ca oamenii de acum nu fac altceva decat sa dezvolte ceea ce a fost inventat din vechime, de oameni din aceia inapoiati, cum ar fi roata, agricultura, scrierile, teatrul, spectacolul, razboaiele. Toate au avut inceputul in vechime si s-au dezvoltat pe parcurs. Nu ti-ai pus niciodata intrebarea cum de Biblia este cea mai in verva carte? De ce se tot discuta pe seama ei mai mult decat pe seama tuturor cartilor din lumea asta? De ce aceasta poveste cu Isus cum ai spuneti voi s-a dat mai departe cu atata entuziasm incat nu a mai contat pentru aceaia care au murit pentru ca au dat Evanghelia in toata lumea? Sau de ce exista speranta dar si teama aceasta ca ceva exista dupa ce omul moare? Problema nu este ca Scriptura a fost scrisa de oameni inapoiati ci faptul ca se intampla ce spune ea si noi nu credem. Aia este adevarata problema. Noi spunem ca Dumnezeu a murit, ca nu ne asculta, ca-Si bate joc de noi, ca ne uraste, ca nu ne-a lasat liberul arbitru, dar cand ne uitam la cate se intampla in jurul nostru de ce nu ne intoarcem cu fata la El ca sa-L gasim?
Uite aici un fragment din Evanghelia dupa Matei cap 24. Te rog, citeste-l si gandeste-te un pic

Drept răspuns, Isus le-a zis: „Băgaţi de seamă să nu vă înşele cineva.
5 Fiindcă vor veni mulţi în Numele Meu şi vor zice: „Eu sunt Hristosul!" Şi vor înşela pe mulţi.
6 Veţi auzi de războaie şi veşti de războaie: vedeţi să nu vă înspăimântaţi, căci toate aceste lucruri trebuie să se întâmple. Dar sfârşitul tot nu va fi atunci.
7 Un neam se va scula împotriva altui neam, şi o împărăţie împotriva altei împărăţii; şi, pe alocuri, vor fi cutremure de pământ, foamete şi ciume.
8 Dar toate aceste lucruri nu vor fi decât începutul durerilor.
9 Atunci vă vor da să fiţi chinuiţi şi vă vor omorî; şi veţi fi urâţi de toate neamurile pentru Numele Meu.
10 Atunci mulţi vor cădea, se vor vinde unii pe alţii şi se vor urî unii pe alţii.
11 Se vor scula mulţi proroci mincinoşi şi vor înşela pe mulţi.
12 Şi, din pricina înmulţirii fărădelegii, dragostea celor mai mulţi se va răci.
13 Dar cine va răbda până la sfârşit va fi mântuit.
14 Evanghelia aceasta a Împărăţiei va fi propovăduită în toată lumea, ca să slujească de mărturie tuturor neamurilor. Atunci va veni sfârşitul.

| Wøodenpints a răspuns (pentru Leutzbv):

N-am stat să citesc ce ai scris tu aici, dar apreciez munca depusă. Data viitoare încearcă să te rezumi la maxim două fraze.

| Leutzbv a răspuns (pentru Wøodenpints):

Nu vei intelege niciodata daca nu-ti vei da silinta ca sa citesti. Vei lua totul de-a gata happy

| Wøodenpints a răspuns (pentru Leutzbv):

De obicei am multă răbdare când e vorba de lectură, însă citesc doar chestii relevante şi care nu reprezintă o pierdere de timp.
Mai întâi convinde-mă prin fraze scurte că merită să citesc şi ceva mai stufos scris de tine.

| Leutzbv a răspuns (pentru Wøodenpints):

Eu am scris doar cateva randuri. Restul erau versete din Scriptura. happy

| Flp a răspuns (pentru Leutzbv):

De ce preferi sa alegi calea mai lunga? De ce te amagesti singur/a? Chiar crezi toate aceste povesti fantastice:'Dumneze a creeat pamantul in 6 zile etc "Explica-mi si mie daca Dumnezeu exista de ce permite atata rau? De ce permite ca atatia oameni sa moara de foame, atatea fenomene naturale care devasteaza universul.De ce?

| Leutzbv a răspuns (pentru Flp):

Va veni vremea cand toate acestea vor trece si va urma vesnicia, acolo unde nu mai este plans si unde nu vor mai fi probleme...

| danay72 a răspuns:

Au fost create de Dumnezeu, in nici un caz nu au aparut din intamplare sau prin teoria bin-bang.Totul e prea exact ca sa apara din intamplare.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primaele patru zile ale Creatiei si poruncind s-au facut toate mai putin omul pe care l-a facut cu mana Sa.

| Leutzbv a răspuns:

3 Când privesc cerurile – lucrarea mâinilor Tale – luna şi stelele pe care le-ai făcut,
4 îmi zic: Ce este omul, ca să Te gândeşti la el? Şi fiul omului, ca să-l bagi în seamă?

| Leutzbv a răspuns:

Ps 8:3-4...dar de ce? Nu ma crezi?

| Leutzbv a răspuns:

Prietene, nu trebuia sa-mi pui tot capitolul din Geneza happy Doar sa-mi spui ce vrei sa discutam...happy

| SmexyBoy a răspuns:

Prin Cuvantul lui Dumnezeu.
La inceput Cerurile... posibil stelele,
Apoi Pamantul... planeta.

Ei bine tot pleaca de la Big Bang:
Astrofizicienii nu pot (încă?) explica apariția universului la secunda "zero" (momentul inițial). E clar...

| Inferno explică (pentru SmexyBoy):

Da, si pleaca de la secunda 10 la puterea -43. Stiu. Dar in viitor vor putea. Asa astrofizicienii in trecut nu puteau explica nici cum se formeaza stelele, dar uite ca in prezent au descoperit misterul.
Si ce treaba are Big Bangul cu intrebarea mea? Intrebarea este legata de stele si planete nu de univers. Asa ca lasa universul ca nu discut despre el acum.

| SmexyBoy a răspuns (pentru Inferno):

Ti-am dat raspunsul deja...

| anonim_4396 a răspuns (pentru SmexyBoy):

Cei de la CERN ( European Organization for Nuclear Research ) din Geneva au descoperit răspunsul; din câte ştiu...

| SmexyBoy a răspuns (pentru anonim_4396):

Incorect... doarece ei au simulat, big bang-ul,

| anonim_4396 a răspuns (pentru SmexyBoy):

Mă refeream la faptul că au reşuit să producă particule de antimaterie. Ei susţin că aşa s-a format universul.

Au demonstrat astfel că lumea a fost creată din nimic şi oarecum existenţa lui Dumnezeu.

| SmexyBoy a răspuns (pentru anonim_4396):

Oare lucru acela demonstreaza ca totul a fost creat din nimic,
Sau ca Dumnezeu nu exista?

Tu care dintre afirmatile acestea crezi ca sunt dovedite de big bang?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SmexyBoy):

Dumnezeu există şi a fost capabil să creeze universul din nimic, sau "totul" s-a format pur şi simplu fară intervenţia unei entităţi supranaturale.
Putem alege o singură variantă, sau putem să nu ne gândim la asta. Nimeni nu ştie cu exactitate. Fiecare alege ce vrea. De aceea există credincioşi şi atei...

Personal, nu bag mâna în foc nici pentru prima, nici pentru a doua variantă. De unde aş putea eu să ştiu, un om printre alte 7 miliarde de oameni, cum s-a format omenirea?

| SmexyBoy a răspuns (pentru anonim_4396):

Sti totul e 50%-50% sa existe si sa nu existe Dumnezeu.
Totusi pentru mine e 100% dar pentru restul e 50%. Alti ar zice 0%.

| SmexyBoy a răspuns:

Depinde, anumite lucruri nu vin de la Dumnezeu, vin din alta parte...

| SmexyBoy a răspuns:

Vin din partea altcuiva, afara de Dumnezeu... ai inteles?

| SmexyBoy a răspuns:

Vad ca nu-i vezi prezenta ca si crestin, si totusi e cel mai mare rival.

| SmexyBoy a răspuns:

Pentru toata lumea e rival.
E rival chiar si pentru slujitorii sai.

| SmexyBoy a răspuns:

Deci, nu ai fost atent...

| MauiNight a răspuns:

Si-a aprins o tigara c-un chibrit. Cand a aruncat chibritul in spatiu, chibritul lasase o dara de flacara. Ii s-au luminat ochii cand a vazut acea dara si a inceput sa arunce chibrite in toate directiile. Ramasitele inca aprinse ce pluteau peste tot, cu timpul s-au marit. Asa au aparut stelele.
Planetele s-au format din mucurile tigarilor. Neptun, Uranus si Terra sunt din tigari mentolate.

| SmexyBoy a răspuns (pentru MauiNight):

Vai vecioara Maui, am auzit ca esti insarcinata cu tripleti.
Tripleti sunt: Prostie ignoranta, aroganta.
Tin sa nu te felicit, si sa faci avort.

Răspuns utilizator avertizat
| AnonimDeOcazie a răspuns:

Ai uitat articolul hotărât "-i".

Simplu, nu ştiu, doar Dumnezeu ştie, noi "este" prea proşti să ştim.

| Inferno explică (pentru AnonimDeOcazie):

Mersi. E greu limba romana.

| Inferno explică (pentru Inferno):

Am fost ironic cand am scris propozitia. Sper ca ti-ai dat seama, normal era : Merrci, e grea limba romana.

| AnonimDeOcazie a răspuns (pentru Inferno):

Nu că e grea limba română, că dacă citeai de două ori te corectai.
E greu să eviţi greşelile, ce sunt omeneşti până la urmă.
O altă neregulă ilogică în biblie. Dacă Dumnezeu e infinit, are infinită energie, cu infinită energie n-ai nevoie de pauză pentru regenerarea energiei.
Nu ştiu poate-s mai deştepţi creştinii şi gândesc deasupra noastră în aceste coduri, aparent juvenile, contradictorii şi iraţionale.

| ACboxeur a răspuns:

E mai usor sa crezi in dumnezeu decat in tine! straight face

| DARDAROT a răspuns (pentru ACboxeur):

Si daca pacatuiesti sa dai vina pe Dumnezeu, asa-i?, eu zic asa, capul face capul trage

| ACboxeur a răspuns:

Apa si noroi laughing))) plus "suflat"

| Flp a răspuns:

Sincer chiar nu stiu care ar fi explicatia lor, insa daca fiecare om ar cauta cu adevarat informatii referitoare la istoria lor, istoria universului, am afla cum stau lucrurile de fapt.Chestia cu " a creeat pamantul in 6 zile, iar o zi s-a odihnit este o poveste de adormit copii.Dedic acest mesaj persoanelor care nu accepta realitatea:Oameni buni, acceptati adevaruri stintifice, explicatii stintifice, nu va mai imbatati cu apa rece!