| Condrache_Marian_1989 a întrebat:

Buna ziua, de curand am demisionat de la locul de munca, lucram intr-o fito farmacie si m-am gandit sa ma angajez in domeniul instalatiilor termice. Omul cu care am vorbit a zis ca programul ar fi luni-vineri 8h pe zi si salariul 4000 lei +bonusuri. Intrebarea ar fi daca i-as propune sa lucrez 4 zile pe sapt vinerea nu si sa fiu platit mai putin ar fi convenabil? Adica nu incurc pe nimeni zic eu primesc mai putin si aia e

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti lucra cate 10 ore pe zi, timp de 4 zile, saptamanal.
Astfel vei avea salarul intreg.
Iar 2 ore in plus nu e mare lucru, nu e prea obositor.

| Simpatic a răspuns:

Poti discuta cu seful tau, daca ii convine bine daca nu e nasol pentru tine.
Dar te anunt ca programul lui e facut in asa fel incat sa aiba castig el in primul rand.
Ce ar fi de exemplu daca supermarketurile ar fi deschise doar marti si jos? si sa zica casierele ca sunt de acord si cu un salariu mai mic dar cel putin au libere mai multe?

| Condrache_Marian_1989 explică (pentru Simpatic):

Pai preuspun ca de asta este democratie sa ti expui punctul de vedere si sa negociezi nu?

| Simpatic a răspuns (pentru Condrache_Marian_1989):

Vezi ca adopti o proprie acceptiune a democratiei si nu e prea bine.
De exemplu merg la servici si intr-o zi nu imi fac sarcinile de serviciu aducand argumentul "suntem democrati deci nu aveti ce sa imi faceti, am libertate".

Cat despre cazul spus de tine, este evident ca poti vorbi cu el, daca accepta e bine daca nu mergi si cauti in alta parte!

| Violleta2022 a răspuns:

Pai il incurci pe patron, ca el are lucrari de executat si vinerea, ca doar nu-si inchide firma vinerea sau trebuind sa angajeze pe altcineva acolo, doar sa lucreze vinerea, de aceea ti-a si comunicat clar ca programul este de luni pana vineri.

Este extrem de dificil sa angajezi lucratori in asemenea conditii, ca isi perecliteze afacerea, pierzand contracte si bani, de la clientii care solicita ca lucrarea de instalare sa se faca vinerea iar patronul nu are pe cine sa trimita acolo, vineri.

Bineinteles ca poti intreba patronul, dar decizia sa te angajeze cum vrei tu, este numai a lui, ca el pierde bani aici, pierzand contractele care se pot executa numai vinerea.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu i va convenii, programul nu il faci tu la serviciu il face seful, 4000 lei plus bonuri de masa nu bonusuri

| Condrache_Marian_1989 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pai de ce sa nu ii convina? Ma plateste practic scazand zilele de vineri din fiecare luna si de cele mai multe ori majoritatea lunilor au 4 vineri deci

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Condrache_Marian_1989):

Vorbeste maine cu angajatorul si vezi este sau nu este de acord, ei in general vor oameni apti de munca 7 zile pe saptamana 8 ore sau 12 ore pe zi nu vor jumatate de norma decat daca esti cu handicap fizic si ai acte doveditoare ca ai handicap dar ai drept de munca 4 ore pe zi.

| Condrache_Marian_1989 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu e vorba de handicap e vorba ca vinerea nu vreau sa lucrez in rest de luni pana joi 8h stau la program fara probleme cred ca nu e mare chestie

| adryang78 a răspuns:

Nu te reține nimeni să-i propui, dar nu cred că va fi de acord. Până la urmă, merită încercat, deși presupun că specificul activității firmei include și zilele de vineri.