| anonim_4396 a întrebat:

M-am hotarat cel mai bine sa fac o scoala postliceala sanitara, dar nu stiu care dintre Carol Davila (cea privata nu facultatea) si Fundeni.
1)Fundeni:
Pro- e o scoala de de stat (asta ar fi cel mai mare avantaj)
Contra: locatia unde este situata.
2) Carol Davila
Pro-locatie buna langa Bucur Obor, ai transport in comun diversificat (metrou, tramvai, autobuz)
- se poate invata si seara
Contra: e privata si nu stiu cat de recunoscuta e diploma.

Daca vin in Bucuresti trebuie sa si lucrez deoarece parintii nu ma pot ajuta financiar foarte mult. In mare parte cred ca o sa stau la camin.
Fac aceasta scoala postliceala sanitara pentru ca imi doresc sa ajung pe SMURD. Intre timp cat voi fi elev poate o sa fiu voluntar la smurd.
Ce ma sfatuiti cei care ati trecut prin situatii similare?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| RobertMoon a răspuns:

Salut, si eu o sa ma inscriu la o scoala postliceala sanitara, sunt din Bucuresti, iti pot spune ca ambele posticeale pe care le-ai mentionat sunt foarte serioase, adica nu vei avea probleme dupa ce termini cu diploma sau orice altceva, este vorba de calificare de tip 5, adica cea mai buna, plus ca diplomele sunt recunoscute si in afara Romaniei. Si eu trebuie sa ma decid la ce postliceala sanitara voi merge, dupa cum stii sunt destul de multe prin Bucuresti, singura chestie absurda la cele doua mentionate de tine sunt taxele, sunt enorm de mari, adica te costa un an de postliceala mai mult decat un an de facultate la Biologie sau Chimie, anul acesta au marit pretul taxelor destul de considerabil, deci te costa la Carol Davila minim 5.000 lei primul an de studii daca iei in considerare taxa de 4.800 + taxa de admitere + caminul de care ai spus si alte materiale care iti vor trebui pe parcursul anului (trece de 6000 lei lejer adica cat 2 ani la taxa la o facultate obisnuita). Eu termin o facultate anul asta si sincer nu as vrea sa mai fiu jupuit de bani si la o postliceala de aceea trebuie sa pun in balanta si banii si conditiile, daca vrei sa mai vorbim pe tema asta imi poti da un mesaj privat si vb pe social media. Bafta happy

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-ai luat BAC-ul?
Fiindca de anul acesta inscrierea la Scolile Postliceale sanitare, se face numai pe baza de Diploma de BAC.
https://www.portalinvatamant.ro/......-9251.html

| UNkF a răspuns (pentru Violleta2022):

Da am Bac-ul, am terminat anul trecut.

| Violleta2022 a răspuns (pentru UNkF):

In cazul asta, succes la inscriere!

| cuvant a răspuns:

Eu ti-as recomanda sa vorbesti cu cineva de la smurd.
De Fundeni nu am auzit multe iar dacă locatia nu iti este accesibila va fi greu cu transportul.
Carol Davila am auzit ca incepe sa fie recunoscuta si in afara.
Eu as merge la sursa, adica cineva care lucrează la smurd, sa vad ce au facut ei. Ti-ar prinde bine sfaturile lor.

| AlinMrs a răspuns:

Eu iti recomand sa fie acreditata, acum depinde de tine ce vrei sa faci dupa ce termini scoala postliceala.