| Rimidalvv a întrebat:

ma numesc Vlad, am 19 ani, bac-ul luat si am decis sa ma orientez spre o cariera militara, problema este ca nu stiu ce optiuni am, am auzit de soldati gradati, profesionisti, volutariat etc dar am auzit si de functi mai avansate, daca ati putea sa-mi oferiti mai multe informati as fi recunoscator.

Răspuns Câştigător
| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Păi sunt 3 categorii: Sgp-isti, subofițeri si ofițerii. Pentru subofiteri si subofițeri trebuie bacul în primul rând. După... La subofițeri dai aceleași probe ca si la soldati doar ca mai devreme cred si pe urma faci o scoală de subofițeri. La ofiteri lucrurile stau mai diferit : Probele sunt aceleasi doar că probele nu le mai iei pe puncte ci doar treci sau pici ( apropo pentru ofiteri trebuie sa fugi 2 km in max 9minute nu in 10 ca la soldati ). Daca ai trecut probele sportive o sa dai examen la mate ( care e de n ori mai greu ca bacul, citez un ofiter cu care am vorbit,, Bacul e scuipat pe lângă examenul la mate " ) si la engleză care e destul de ușor din cate am înțeles. Pe urmă te pui sa faci academia ( o facultate cu specific militar ) si dacă rezisti acolo si o termini ieși cu gradul de sublocotenent dacă nu mă lasă memoria. Dacă mai ai nelămuriri aici sunt.

3 răspunsuri:
| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Depinde ce parte te interesează. Îți răspund bucuros la întrebări.

| Rimidalvv explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Ofiter, sau ceva mai avansat, nu conteaza cata scoala/pregatire trebuie in plus.

| Rimidalvv explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

O singura intrebare, trebuie sa dai test din matematica si engleza? engleza inteleg dar matematica mi se pare iesit din comun.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Rimidalvv):

Păi sunt 3 categorii: Sgp-isti, subofițeri si ofițerii. Pentru subofiteri si subofițeri trebuie bacul în primul rând. După... La subofițeri dai aceleași probe ca si la soldati doar ca mai devreme cred si pe urma faci o scoală de subofițeri. La ofiteri lucrurile stau mai diferit : Probele sunt aceleasi doar că probele nu le mai iei pe puncte ci doar treci sau pici ( apropo pentru ofiteri trebuie sa fugi 2 km in max 9minute nu in 10 ca la soldati ). Daca ai trecut probele sportive o sa dai examen la mate ( care e de n ori mai greu ca bacul, citez un ofiter cu care am vorbit,, Bacul e scuipat pe lângă examenul la mate " ) si la engleză care e destul de ușor din cate am înțeles. Pe urmă te pui sa faci academia ( o facultate cu specific militar ) si dacă rezisti acolo si o termini ieși cu gradul de sublocotenent dacă nu mă lasă memoria. Dacă mai ai nelămuriri aici sunt.