| Houdini44 a întrebat:

Stie cineva ce optiuni as avea pentru a deveni invatator urmand o facultate la distanta? Din cate am citit trebuie urmata facultatea cu specificul 'Pedagogia învăţământului primar şi preşcolar'. A urmat cineva o astfel de facultate in sistem la distanta? Avand in vedere ca sunt din Buzau care ar fi cea mai apropiata varianta?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu e suficient să fii absolvent de facultate. Mai trebuie să te prezinți la un concurs de ocupare a postului didactic.

| Houdini44 explică (pentru sierra1):

Stiu asta. Deocamdata activez in alt domeniu dar mereu mi-am dorit sa devin profesor sau invatator. Problema este ca nu am timp sa fac o facultate la zi asa ca m-ar interesa ce optiuni am la ID si daca e vreo diferenta la titularizare intre un absolvent la zi si unul la ID.

| sierra1 a răspuns (pentru Houdini44):

Nu contează, doar să ai diploma.