| Kross a întrebat:

Sunt intr-o mare dilema, dilema vietii as putea-o numi. Zilele astea trebuie sa imi aleg o facultate.Am terminat filologia si sunt olimpic la geografie.Sunt deja intrat la geografie pe loc de buget pe baza diplomelor, dar toata lumea imi spune ca voi ajunge somer si ca e o facultate proasta.As fi dat la drept,unde sunt constient ca e mai greu, dar as fi facut un efort.Am aflat ca piata e suprasaturata si de juristi.Din ce am inteles,un loc de munca sigur iti poti gasi numai dupa facultatile cu profil real. Daca ma duc la geografie si aplic la unele internship-uri sau accesez programul Erasmus, nu o sa am sanse la angajare mai mari? Voi ce parere aveti? Multumesc!

6 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Dilema vietii este cand iti alegi soacra.
Asta cu facultatea este o joaca de copil.

| Dintrebare a răspuns:

De multe ori povestile cu internshipuri sunt o vrajeala. Chestii astea conteaza doar daca vrei sa te angajezi la o corporatie. In orasele de provincie, la firmele mai mici, nu-i pasa nimanui despre lucrurile pe care le-ai facut "ca sa lungesti CV-ul". Parerea mea este ca, daca iti place geografia, atunci urmeaza calea asta. Pe parcursul facultatii se vor ivi diverse ocazii. De exemplu, daca vei invata bine, vei fi remarcat de un profesor si poate vei avea ocazia sa fii asistent. Sau da, prin programul Erasmus, poti merge sa vezi ce se intampla in alta tara. Parerea mea este ca de fapt, indiferent de facultatea pe care o faci, tot ce conteaza e sa nu treci prin ea ca matul prin apa. Trebuie sa inveti, si sa inveti bine. Daca esti bun, este imposibil sa nu gasesti un serviciu. Cei care nu-si gasesc servicii sunt oameni mediocri care nu stiu sa faca nimic si cu toate astea au pretentii exagerate (de salariu mare si functie importanta daca se poate). Sigur ca facultatile cu profil real sunt mai cautate, iar cei care le termina au mai multe sanse sa prinda un post bine platit. Daca esti bun la informatica/ matematica poti face asta. Inginer sau in IT - vei castiga bine, indiferent de orasul unde locuiesti. Cu dreptul e complicat. Daca vrei sa faci ceva in domeniul asta ai nevoie de un complex de lucruri: sa inveti foarte mult si foarte bine (e mult de invatat), si sa ai o cunostinta care sa te introduca cuiva (in sistem e greu de intrat).

| FanulMeu a răspuns:

Prietene eu iti dau un sfat ascultal daca vrei, nu te lua dupa alti fa ce iti place, nu vrei sa ajungi la 40-50 de ani si sa lucrezi ceva ce nu iti place doar pentru ca asa ti-a spus mama sau tata, poate nu te angajezi acum dar sigur vor exista posturi si daca nu gasesti in Romania nu te tine nimic, sa stii ca nu te limiteaza forta de munca a unui profil in tara asta.
FA CE ITI PLACE, DUTE LA FACULTATEA PE CARE O VREI TU NU CARE E MAI "BINE PLATITA".

| Kross explică (pentru FanulMeu):

Asta imi spune si mie inima.Asa o sa fac.

| Chasles a răspuns:

Te faci prof universitar de Geografie

| Chasles a răspuns:

Te faci prof universitar de Geografie, daca vrei neaparat pe Geografie, pe teren se castiga putin la noi