| dumitrutailie a întrebat:

Bună ziua, sunt într-un impas și nu știu ce să fac.
Sunt anul III, terminal la postliceala de farmacie și taxă pentru examen e 1000 lei, +diploma bani +altele. Vreau sa renunț deoarece e prea mare suma și consider că nu mai are rost sa cheltui niste bani pe care as putea sa ii investesc in altă parte!
Menționez că eu in domeniu nu mai doresc sa continui și vreau să incep o facultate din toamna la Iași. Părinții mei nu au un venit financiar extraordinar și nu mă pot lăsa în baza lor să mă întrețină că și viitoare studentă.
Ce sfaturi îmi dați?
Sa termin postliceala asta?
Peste 5 ani trebuie reînnoită diploma.
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu vrei sa muncesti in domeniu ce sens are sa iti mai iei diploma? Pe de alta parte ai vreun drum in viata pe care sa il vrei sa il pastrezi? Ca din scoala in scoala nu o poti tine mereu.

| dumitrutailie explică (pentru suntserios):

Da, doresc sa devin profesoară de română în viitor, la postliceala m-am înscris pentru că nu m-am gândit că o să pot face vreodată facultate din cauza banilor și părinții mei mi au dorit un viitor.

1 răspuns: