| Nedelcu_Ionela_1992 a întrebat:

Buna ziua tuturor, sunt o mama cu 4 copii si vreau sa ma interesez de un Ausbildung aici in Germania care sa-mi aduca un ban mai bun in casa pentru familie.
Am 26 de ani, cu numai 10 clase, cunostintele mele de germana sunt la nivel conversational nu vorbesc chiar gramatical gresesc mereu in propozitii.
Imi doresc din toata inima sa fac ceva in domeniul medicinii, farmacie, asistenta sau orice altceva ce ma atrage spre asa un domeniu, azi e tarziu pentru a continua scoala dar, vreau mai mult sa ma pot duce la servici de acum in colo cu draga inima nu plangand, stresata asa cum e acum, pasiunea mea e sa fac prajituri si sa gatesc aproape orice, sa desenez de la pereti, tablouri, icoane, dar e doar o pasiune nu am nimic la mana pentru nici una dintre cele enumerate... intrebarea mea este: Care ar fi sansa mea de a ma califica in vreo una din cele enumerate? Va rog pe toti cei in cunostinta de cauza sau macar o idee mi-ar prinde nespus de bine. Multumesc anticipat tuturor.

3 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Din păcate nu poți aplica la un Ausbildung fara sa nu știi germana. Trebuie sa urmezi mai întâi cursurile de limba și integrare de la Volksschule modul B2 asta daca vrei ca asistent medical, farmaciei etc și apoi Ausbildung-ul. La VHS, Plata se face in rate oricum, interesează-te în orașul tău.
Succes!
Până atunci poți să îți găsești de muncă la o "laihfirma" (firmă de recrutare) și aceștia te trimit unde au cereri la fabrici. Sunt serioși nemții in recrutare de angajați!

| IQ156 a răspuns:

Cursuri de bucatar sau patiser. Pasiunea cu pictatul poate sa iti aduca un profit bunicel daca stii cum sa gasesti clienti. Mult succes.

| Începătorul988 a răspuns:

Buna. Iti poti continua studiile fara nici-o rusine la un seral. Cat despre pasiunile tale, te poti angaja ca bucatareasa, ajutoare de bucatar. Cel mai ok ar fi sa iti continui scoala, si dupa aceea sa dai de calificarea dorita, deoarece nimeni nu te v-a accepta in strainatate(mai ales ca medic) fara o calificare, si ceva experienta. Si desigur, ar trebui sa inveti mai bine germana.