| mihaitainfoidevita a întrebat:

Buna ziua, Va rog daca nu incomodez sa-mi spuneti, daca diploma de Bacalaureat profil Electrotehnica, are recunoastere pentru a lucra ca Tehnician, pentru asamblarea si constructia instalatiilor electrice in domeniul Smart House, Industriale si Institutii la noi in tara si in strainatate si la ce nivel e recunoscuta aceasta diploma cu profil Electrotehnic? Titlul diplomei e exact asa cum scriu si in intrebare.
Multumesc pentru primire in Comunitate.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti fi tehnician cu diploma de bacalaureat, pentru a deveni tehnician trebuie sa urmezi o scoala postliceala in domeniu.

| mihaitainfoidevita explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc Ioan, Daca e necesar pentru intrebari, pot plati daca exista o alegere aici in TPU si i-mi cer scuze daca incomodez. Te rog sa-mi spui unde ma incadrez cu bacalaureat profil electrotehnic (ce nivel) care pe atunci aplicam si practica cu teoria prezentand la examinare si un proiect in care erau incluse ariile de Electrotehnica: (Rezistenta Materialelor, Mecanica, Electricitate, Pneumatica, Hidraulica aplicate la Automatizari) si Electronica, liceul durand 5 ani, fara a adauga si alte materii scolare.
Aceasta situatie cu nivelul, i-mi e necesara in strainatate iar acolo ca si aici pentru a-mi se plati un salariu cat mai mic, impun nivelul diplomei chiar daca sunt mult mai pregatit in practica decat alte persoane din tara si intreaga Europa si cerandu-mi abuziv sa execut lucrari mai complexe pentru care normal se plateste mai bine.
Am crescut si studiat cu practica incepand de la 10 ani de la tehnologia Lampilor, Tranzistoarelor iar in ziua de azi, pot sa-ti repar placa electronica a telemobilului (si nu numai), care are Nano. Tehnologie si asa nu pierzi datele personale iar cei de la reparatii nu pot asa ceva, schimband tot telemobilul. Am proiecte personale de Automatizare si experienta destula in Reparatii, Mentenanta Asamblare in Industrie si alte ramuri unde se aplica Electrotehnia-Electronica. Nu am intentia sa-mi fac publicitate, dar chiar pot oferi un proiect practic de instalatie Electrica, pentru o locuinta smart conditie, sa fie bani pentru materiale profesionale adica, cele care sunt aprobate regulamentar dar si de durata. Desigur, o asemenea Instalatie Electrica dureaza cat tine si locuinta nefiind necesar sa mai fie modificata in viitor, scormonind dusumelele si peretii incomodand persoanele care folosesc locuinta, pentru ca las loc si pentru adaosuri in cazul cand se folosesc si alte bunuri cum sunt electro-pompele, hidrofoarele pentru piscina sau, irigatie a gradinii. Vreau sa spun ca suntem talentati si oferim mai mult cand ni se cere dar cand e vorba de plata apare zgarcenia motivand aceste situatii cum e cu nivelul diplomei iar angajatorii spun ca daca reusim sa gasim un nivel mai bun pentru diploma noastra spun ca ne ofera un salariu mai bun si de aceea vin cu intrebarea daca exista o posibilitate, de a cunoaste nivelul diplomei de bacalaureat profil electrotehnica.
Multumesc anticipat.

| Ioandelasal a răspuns (pentru mihaitainfoidevita):

Nu stiu sa-ti raspund la intrebarea ta, nu ma intereseaza asemenea chestiuni, sunt pensionar de 10 ani iar fiul a terminat de mult o facultate.

| mihaitainfoidevita explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc oricum pentru raspuns, nu intentionez sa fac publicitate doar explic o situatie critica.