| Nustiuuuu a întrebat:

Bunaaa.
Fiind clasa a 12a, problema facultatii a venit la pachet. Tinand cont ca-s la filo si partea de real cade instant, raman cu cea mai convenabila situatie: limbile.
Motiv pentru care as vrea sa dau la Cluj, la japoneza. (Bucurestiul e prea departe, si doar ele doua sunt), pentru persoanele care au facut si poate au si o meserie din asta, vreau si eu sa stiu, merita?
Gasesti un job ok, mai ales in Romania? La facultate iei de la 0? E asa greu? Munca constanta si intensa?
Avand in vedere ca si Clujul e destul de departe de mine si viata e scumpa acolo, chiar mi-as dori sa stiu daca merita sa mi irosesc/investesc cativa ani acolo.
Mersi.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred ca merita, ca nu vin puhoi de japonezi in Romania sa faca afaceri cu noi.
Joburi poti prinde de translatori odata la cativa ani, fiindca nu ies zilnic asemenea posturi vacante, neavand o relatie economica puternica cu japonia, nici translatorii nu sunt cautati pentru japoneza.

| sierra1 a răspuns:

" la japoneza...Gasesti un job ok, mai ales in Romania?"

puțin probabil să avem pe aici absolvenți de "japoneză" dar mie imi pare destul de limitată piața muncii la noi in domeniul ăsta. Dar dacă o să fii bun, precis răzbați

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da. 2. Da. 3. Cred că nu. 4. Este greu dacă nu te implici. 5. Da. La Cluj chiriile sunt mari, altfel viața nu este scumpă. Dacă limba și cultura japoneză nu te provoacă, pasionează, nu merită.