| anonim_4396 a întrebat:

Cam cât ar trebui sa cer pentru a lucra în construcții ca muncitor necalificat? Am 36 de ani și îmi doresc sa ma specializez ca zugrav.

Răspuns Câştigător
| Yuoia a răspuns:

Daca esti necalificat, nu poti sa ai mari pretentii. Spre deosebire de ceilalti, eu inteleg ca vei lucra la o firma. Asadar, pentru inceput accepti cat iti da patronul. El te va califica. Dupa calificare, poti sa ceri marire de salar.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Degeaba ceri, căci la stat sau la firme te plătește după normele lor de salarizare, iar nu după cât ceri tu. Iar dacă lucrezi pe cont propriu, la negru ești plătit pe lucrare iar nu cât ceri tu, iar pentru asta există prețuri pe piața muncii la negru,

| Frank51 a răspuns:

Daca lucrezi pentru tine ceri exact cat valoreaza serviciile tale. Daca faci treaba buna ceri cat cere piata.

| Yuoia a răspuns:

Pe metru patrat? Poate pe camera patrata!
Daca nu ai platit o lucrare in viata ta, nu afisa prostii aici!

| armiaso a răspuns:

Pretul pe metru patrat de lavabil e intre 10-15 lei, in functie de oras si mester, unii dau doua straturi de lavabil in acel pret altii nu.

sub nicio forma sa nu asculti de Ephedra, nu exista asemenea preturi.

| armiaso a răspuns:

O casa de 75 mp are 290 mp de pereti pentru lavabil, scazut golurile usilor si ferestre, daca ar fi sa ascultam de tine
290x150 lei mp = 43.500 lei adica undeva la 9000 euro

sper sa ai tu atatia bani si disponibilitatea pentru a plati suma aceea, astfel mesterii devin milionari si economia dudie.

nu mai vorbi fara sa cunosti subiectul, exista suficienti parerologi in lumea asta.

| armiaso a răspuns:

Sigur? pretul pe mp e intre 10-15 lei.