| JetBlueJet a întrebat:

Cam cat castiga un controlor de trafic aerian (in Romania) in primul an de angajare?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Http://www.romatsa.ro/ro/node/236

29 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Se castiga excelent, dar e o munca infiorator de solicitanta.

| RAY a răspuns:

Arată datele Institutului Naţional de Statistică, citate de Ziarul Financiar. Aceştia au un salariu net de 21.000 de lei pe lună.

| JetBlueJet explică (pentru RAY):

Ai idee ce facultate iti trebuie?

| RAY a răspuns (pentru JetBlueJet):

Condiţiile de participare la selecţie sunt următoarele:

vârsta minimă 18 ani;
absolvenţi studii medii cu diplomă de bacalaureat; cunoştinţe avansate de limba engleză (nivel „Higher Intermediate");
candidaţii care au mai fost testaţi cu testul FEAST în ultimii 2 ani la o altă organizaţie, vor trebui să îşi dea consimţământul pentru folosirea a rezultatelor testării la care au fost deja supuşi. În cazul în care rezultatele obţinute nu corespund criteriilor FEAST nu vor putea fi considerate ca fiind acceptabile pentru ROMATSA;
candidaţii care au mai fost testaţi în ultimii 2 ani şi nu îşi vor da acordul pentru folosirea rezultatelor obţinute sau care nu vor informa ROMATSA în legătură cu faptul că au fost testaţi în intervalul menţionat, dar care vor fi identificaţi în baza de date a EUROCONTROL nu vor putea să participe la sesiune curentă de selecţie.
Abilităţile necesare exercitării profesiei de Controlor Trafic Aerian, sunt următoarele:

orientare şi vedere în spaţiu foarte bună;
memorie bună;
gândire rapidă;
abilităţi de a lua rapid decizii corecte;
abilităţi de a îndeplini simultan mai multe sarcini;
să lucreze bine cu cifre;
spirit de lucru în echipă şi să poată lucra în schimburi(ture zi, de noapte, lucru în perioada sărbătorilor legale, etc);
să poată lucra corespunzător în condiţii de stres, să aibă capacitate mare de adaptare la situaţii diverse;
acuitate vizuală şi auditivă foarte bună, inclusiv o stare de sănătate foarte bună;
să nu utilizeze substanţe psihoactive care ar putea să-i afecteze capacitatea de lucru.
Selecţia se va desfăşura în Bucureşti, începând cu data de 12.12. 2011 şi cuprinde următoarele etape eliminatorii:

Vizita medicală
Loc efectuare: în cadrul Institutului Naţional de Medicină Aeronautică şi Spaţială Bucureşti(INMAS) pentru obţinerea certificării medicale.
Cost: costurile aferente vizitei medicale sunt suportate de către candidat;
Suplimentar fata de cerintele PIAC-MED, vizita medicala va include si examen radioscopic cord pulmon.
Candidatii care au vizita medicala in termen de valabilitate trebuie sa prezinte si rezultatele examenului radioscopic cord pulmon efectuat tot la INMAS.
Următoarele etape ale selecţiei se vor desfăşura la sediul RA ROMATSA din Bd. Ion Ionescu de la Brad nr.10, Bucureşti, după cum urmează:

Test de verificare a cunoştiinţelor de limbă engleză (listening, comprehension, speaking), pe parcursul testului faza de speaking se va verifica şi dicţia candidatului- etapă eliminatorie
Testul Eurocontrol, în limba engleză, - First European Air Traffic Controller Selection Test (FEAST). Testul FEAST se va desfăşura în două etape, participarea la cea de-a doua etapă, fiind condiţionată de promovarea primei etape.
Interviu – vor participa doar candidaţii declaraţi „ADMIS" la testul FEAST- etapă eliminatorie.
Planificarea candidaţilor pentru efectuarea vizitei medicale şi pe serii de testare va fi afişată la sediul R.A.ROMATSA şi la adresa web: https://webmail.romatsa.ro/do/.

În vederea înscrierii la selecţie, candidaţii vor depune un dosar cuprinzând următoarele documente:

cerere de participare selecţie;
curriculum vitae;
copie CI;
cazier judiciar;
copii documente care să ateste studiile şi pregătirea profesională.
la înscriere se vor prezenta şi documentele originale în vederea atestării pentru conformitate a copiilor.
Dosarul se va depune până cel mai târziu la data de 06.12. 2011 la Administraţia Centrală - Bd. Ion Ionescu de la Brad, nr.10, Sect. 1, Bucureşti, camera A 005 parter;

Relaţii suplimentare se pot obţine de luni până joi între orele 09.00 – 16.00 şi vineri între orele 09.00-13.00 la tel. (021) 208.34.36.

Regulamentul pentru organizarea selecţiei poate fi consultat de candidaţi la sediul Administraţiei Centrale R.A. ROMATSA.

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Salut!
Trebuie sa urmaresti cand se organizeaza concurs pe site-ul www.romatsa.ro.
Concursul consta in cateva probe eliminatorii:
1. Medical
2. Engleza
3. FEAST 1
4. FEAST 2
5. Interviu

Pot sa-ti zic ca 99% se intra pe bune, nu prea e vorba de pile
1. Se da la INMAS si esti sau nu apt
2. Engleza: nu e foarte greu, putina lume pica
3 si 4. FEAST: test conceput si detinut de Eurocontrol. Examenul se da la Romatsa pe calculatoare conectate la serverele Eurocontrol. Eurocontrol da intrebarile si rezultatele.
Singura proba usor susceptibila este interviul, unde poate ca daca esti nepotul lui Pota s-ar putea sa te ajute.
Se poate observa si acum pe site-ul romatsa cum a decurs ultimul concurs.
Totusi, procesul de selectie este intr-adevar foarte dificil, in 2013 de exemplu au fost peste 600 de candidati dar au fost doar 15 admisi (pe 24 de locuri), deci e totus ceva :))
Salariul in medie cam 28.000 de lei brut.
Multa bafta :)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cele mai mici salarii la Romatsa pleaca de la 2000 euro in sus

| JetBlueJet explică (pentru suntserios):

Deci se castiga bine...
thinking

| suntserios a răspuns (pentru JetBlueJet):

Se castiga foarte bine. salariile ajung si la 7000 euro in domeniu

| JetBlueJet explică (pentru suntserios):

Waw
Ai idee ce facultate iti trebuie?
-Scuze daca te sacai cu intrebari~

| suntserios a răspuns (pentru JetBlueJet):

Nu cunosc detalii, dar din cate stiu eu pentru atestatul de controlor de trafic se fac doar niste cursuri specializate.

7000 euro aia vin insa cu o resposabilitate enorma si un stres urias.

| JetBlueJet explică (pentru suntserios):

Profilul de la liceu conteaza?~Ce profil s-ar recomanda?
*eu sunt la mate-info, engleza intensiv

| RAY a răspuns (pentru JetBlueJet):

Deci nu e nevoie de facultate doar ca dai un test

| JetBlueJet explică (pentru RAY):

Mda...happy
Si din cate am vazut pe site e bun profilul la care sunt (Nu mai stiu ce nivel de engleza ~sau ceva de genu~ si sunt la engleza intensiv apoi zice ceva gen sa te descurci cu numerele...si sunt la mate-info
thinking

| JetBlueJet explică (pentru RAY):

Dar nu exista vreo facultate pentru domeniul asta?
Oricum e bine ca ma pot angaja si fara facultate...Mama nu crede ca se poate intra fara facultate. laughing

| RAY a răspuns (pentru JetBlueJet):

Tu esti sigura ca asta vrei?

| RAY a răspuns (pentru JetBlueJet):

Daca era scria acolo isi dai seama

| JetBlueJet explică (pentru RAY):

DA happy Mai mult decat sigura
De ce intrebi?
In fine mai am cateva optiuni dar...

| RAY a răspuns (pentru JetBlueJet):

Nu prea e feminima meseria, dar daca isi place multa bafta e prea mult stres, nervi, abilitati masculine etc lus ca din 600 doar 15 au reusit

| JetBlueJet explică (pentru RAY):

Stiu am vazut.
Dar eu sunt mai baietoasa si nu ma dezambitionez sau intimidez de la chestii grele. Ba din contra imi plc astea ~stresul, nervi etc~ simt si eu ca traiesc.
Nu mi-e frica de ce-i greu.
*Pentru mine femeile si barbatii sunt egali.

| JetBlueJet explică (pentru JetBlueJet):

Am uitat un a dar nu-i bai.tongue

| JetBlueJet explică (pentru RAY):

Tu ce meserii ai recomanda ~sa zic asa~ pentru femei?
Sa nu imi pomenesti de bucatarie ca-s dezastru... si nici de prostitutie(nici nu cred ca-i o meserie) + ca nu m-ar face mandra de mine.

| RAY a răspuns (pentru JetBlueJet):

Eu daca as fi femeie as merge pe sa devin asistenta, educatoare, secretara ceva mai social, desigur ca cu toti suntem egali dar daca esti hotarata de ce nu, faza e ca poti face orice facultate sa dai examenul ala

| JetBlueJet explică (pentru RAY):

Pai educatoare m-as face doar ca se castiga putin si din ce mai traiesc straight face Ca m-am interesat si de asta.
Asistenta nu m-as face ca mi-e cam frica sa nu omor oamenii.In fine si daca lucrez ca controlor de trafic aerian pot omor si mai multi.
De secretara nu stiu ce sa zic...Inca nu stiu ce face laughing sau cat castiga.

| JetBlueJet explică (pentru RAY):

Chiar... tu ce meserie vrei sa ai?
~Sau daca ai deja una care-i aia? Sau nu neaparat meserie, un job ceva

| RAY a răspuns (pentru JetBlueJet):

Psiholog as vrea sa fiu, lucrez ca pfa in domeniul IT, adica fac anumite reparati pe la oamenii acasa, as vrea sa invat mai multe timpul trece tehnologia asta ma uimeste pe zi ce trece, as vrea sa invat web desigenul sau programarea

| JetBlueJet explică (pentru RAY):

Frumos happy Succes
Sa stii ca si pe mine ma pasioneaza IT si este pe lista mea de meserii impreuna cu cea de psiholog si restul...
Acum ca vad...Castiga destul de bine o secretara laughing Dar nu ma pasioneaza, este mai mult pentru tipele alea finute...
Mai stiu pe cineva (tot de pe TPU) care vrea la web designer.

| wpetterssone a răspuns (pentru JetBlueJet):

CTA-ul comunică cu comandantul sau primul ofițer în majoritatea cazurilor în limba engleză, uneori în limba în care sunt controlorii, dacă acceptă comandantul.
Dacă ești la intensiv engleză cu atât mai bine.
De exemplu, dacă RA ROMATSA cere vârsta minimă de 18 ani și diplomă de bacalaureat pentru recrutarea de CTA ab initio, înseamnă că dacă ai cunoștiințele de engleză de nivelul clasei a douăsprezece, ai șanse mai mari să treci de examenele FEAST I și FEAST II.

| wpetterssone a răspuns (pentru RAY):

Eu am multe colege care au această meserie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred ca un controlor de trafic aerian in Ro. castiga 2000 sau 7000 euro. Atatea greve s-au facut la Henri Coanda pe tema salarizarii. Daca aveau salarii asa frumoase nu se mai stia de greva. Poate pilotii, poate sefii de prin aeroport. Am citit si eu criterile cerute de romatsa, dar cam multe pretentii au. Cost analize medicale suportate de catre candidat? Si asta numai pentru testare.