| andreea_9339 a întrebat:

Cam cat e salarul unui tehnician dentar in Germania?

4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Am vrut sa fac un Ausbildung (curs de tehnica dentara de 3, 5 ani) in tehnica dentara, din cauza varstei am zis ca pierd mult studiind si pana sa intru in primul salariul.

Oricum iti poti spune ca dupa ce esti iesit de pe bancile scolii cum s-ar zice, salariul de tehnician dentar incepe de la 1470-1700 de euro (brut), in timp va creste undeva la 3300-3600 euro (brut) depinde unde te angajezi.

Si trebuie sa stii germana la nivel de B1/B2 de a putea angaja in acest domeniu.

Succes!

| andreea_9339 explică:

Sigur ca nu trăiește doar ca unii răspund fără sa stie

| EyesHD a răspuns:

8,5 euro/ora

| suntserios a răspuns (pentru EyesHD):

Lool, asta e salariu de minin pe economie... chiar crezi tu ca un tehnician dentar in Germania traiesti cu minimum pe economie?