| Valisarpe a întrebat:

Cam cat pot sa stau la camin daca nu ma duc la facultate?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti, fiindca la caminele studentesti stau NUMAI studentii.

| sierra1 a răspuns:

Adică până când te dau ăia afară de la școală. Exmatriculare-i zice și nu e clar: asta urmărești?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce înseamnă că nu te duci. Ești înscris și nu frecventezi cursurile și nu mergi la examene? Poți sta până ești student. Când nu mai ești, te dă afară și din cămin.

| LPCTSTR a răspuns:

Pana la sfarsitul anului universitar. Pierzi locul la camin odata ce termini anul universitar.
Cand te inscrii in camin vei semna un contract care tine pana la sfarsitul anului universitar. Dincolo de acea data nu mai ai dreptul sa locuiesti in camin.
Daca nu mergi la facultate, la sfarsitul anului universitar vei fi, de asemenea, exmatriculat; caci nu vei fi strans in timpul anului minimum 30 de credite.

Problema e alta: camin primesc numai cei din capul ierarhiei, atat de pe listele de admitere, cat si de pe listele anuale. Deci, daca ai medie de admitere minima, ai sanse nule sa ti se aloce un loc la camin.

| scp3008 a răspuns:

Cat timp oficial figurezi ca esti student la facultatea respectiva si ai prins loc in camin poti sta linistit si daca nu mergi practic la cursuri. Din moment ce esti exmatriculat de la facultate iti pierzi dreptul de a mai sta in camin.
Exmatricularea facundu-se de obicei la sfarsitul anului universitar

| biwiw51345 a răspuns:

Tot anul pentru care ai prins loc la cămin. Dacă după terminarea anului nu ai fost na examene și nu ai o medie decentă vei pierde locul. Și între timp poți sta atâta timp cât achiți taxa.