| tu8dor8 a întrebat:

Cam cat primeste salariul un arhitect?

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Un arhitect nu are intotdeauna salariu, iar daca are depinde unde este angajat - daca este angajat la stat sau la privat. La privat poate primi un salariu fix, mai mix, plus un anumit procent din proiectele pe care le face. Daca nu este angajat si lucreaza pe cont propriu poate castiga mai mult. Este o meserie in care banii se castiga in functie de cat de bun si de priceput esti. Poti face case la oameni, pe banda rulanta, proiecte relativ simple, preturi mai mici, deci multe si marunte, sau poti lucra la proiecte mari, de cladiri de birouri sau de blocuri sau altele de genul asta si sa fii platit mult mai bine. E greu de spus cat castiga sau cat o sa se castige peste 4-5 ani, depinde cat este de priceput si de descurcaret sa-si gaseasca un loc de munca sau clienti, mai ales in conditiile economice de acum. In principiu castiga foarte bine, chiar si cateva mii de euro pe luna daca este bun si serios.

2 răspunsuri:
| DEBrown a răspuns:

1800-2000 de lei lunar dupa terminarea facultatii, iar in timp poti ajunge si la 10.000, daca vei fi si avansat in post + sporuri de vechime, etc, dar depinde si de companie si de proiectele acesteia, bineinteles.

| xXdoareuXx a răspuns:

Nu stiu. depinde si de cat are aceasta meserie dar poti fi sigur ca primeste foaret mult. dar cu aprox. 3.000 lei. cred