| Cosmin49 a întrebat:

Salutare. Stie cineva cam care ar fi salariul pentru un viitor arhitect? As dori niste sume in functie de experienta, aproximativ. Multumesc!

2 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Salariul (sau mai corect "venitul") unui viitor arhitect poate varia atât de mult și în funcție de atât de mulți factori încât întrebarea nu are niciun sens.

Veniturile unui arhitect sunt în funcție de reputație, de experiență, de numărul și valoarea proiectelor la care lucrează, de modul în care își exercită profesia (este angajat, are birou propriu de arhitectură, este asociat, lucrează ca freelancer, etc )

Un arhitect care nu lucrează la niciun proiect va avea venituri 0.
Un arhitect care proiectează un zgârie-nori în Dubai, va avea milioane.

| FjNykyko a răspuns:

Daca termini o facultate si prinzi un contract cu un proiect banos, poti castiga sume frumusele de la inceput, dar e si varianta in care daca lucrezi ca voluntar sa aduni experienta si sa nu castigi nimic. Totul variaza in fuctie de cat de bine profesezi ca arhitect si de contractele/proiectele care le vei lua.
Spre exemplu in UK salariul mediu national ca arhitect este de £46, 869 pe an, incepand de la £30, 000 poate ajunge pana la £86, 000 pe an. Cam acesta ar fi un punct de idee daca e o meserie banoasa sau nu. Si am mai gasit ca idee dupa experienta, daca ai 3-4 ani experienta salariul tau ar fi cam £34, 000 pe an in Londra sau la 1-2 ani experienta £32, 000 pe an. Dar acestea sunt numere bazate pe doar pe o medie generala. In principal castigi bine ca arhitect atata timp cat ai proiecte la care sa lucrezi.