| Nicoleta258 a întrebat:

Care credeti ca sunt cele mai utile limbi straine, pentru a le cunoaste.

Răspuns Câştigător
| Vasque a răspuns:

Engleza e de baza. In ziua de azi e necesar sa cunosti engleza ca pe limba materna. Apoi am observat ca mai curand se cauta germana mai mult decat franceza ca a doua limba straina cunoscuta (si spaniola sau italiana sunt ok sa le sti).

Pe de alta parte, ai putea sa inveti alte limbi mai putin populare cum ar fi araba, japoneza sau coreeana. Pana la urma se cauta si astea si nu sunt multi casa sa le stie.

tl; dr engleza (obligatoriu) si germana

7 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Vad ca engleza se studiaza inca din primi ani de gradinita
Ar mai fi franceza, germana de ce nu si japoneza.

| ElenaSA a răspuns:

Engleza, germana, franceza. Acum depinde si in ce parte a globului mergi. Dar cu astea trei sigur te descurci oriunde ai merge.

| Yssy12 a răspuns:

Chineza. Este cea mai vorbita, totusi. Ma rog. Printre astea engleza, franceza, germana. Eu prima data le-as invata pe astea 3 apoi mi-as alege cate limbi vreau sa le invat printre care si chineza laughing. E grea intr-adevar dar China e o tara frumoasa si aglomerata cu mall-uri de 7 etaje. Bafta laughing))

| PinkIceCream5 a răspuns:

Cea mai utila limba este engleza, si atat! Nb.

| CRIMO a răspuns:

Engleza, franceza, spaniola.

| florin10000000000000 a răspuns:

Cea mai utila este englrza. Funda?

| tenda a răspuns:

Parerea mea este engleza. Ca daca stii engleza poti vb in aproape ce tara vrei fUNDA?