| AUDIQ a întrebat:

De ce este nevoie de a cunoaste mai multe limbi straine?

Răspuns Câştigător
| COCARDAN a răspuns:

In primul rand pentru a avea mai multe sanse in viata.In al doilea rand pentru cultura ta generala, pentru mandria ta personala, si in al treilea rand s-a dovedit stiintific ca cine vorbeste mai multe limbi are un creier mai dezvoltat decat cine vorbeste o singura limba. Explicatia ar fi ca vorbind mai multe limbi ne antrenam creierul sa raspunda mai repede la diferiti stimuli, sa gaseasca mai repede raspunsuri la solutii, etc.Concluzie? Ai toate motivele sa inveti macar o linba straina.

| AUDIQ explică (pentru COCARDAN):

Merci de idei

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cu engleza vb cu 2, 1 miliarde de persoane, isi dai seama oriunde te duci in lume ai cu cine vorbi plus cele mai bogate tarii din lume se vb in engleza, desi eu recomand si germana si suedeza, astea 3 sunt cele mai bune de invatat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine spune?

| Madayna a răspuns:

Pentru a te descurca daca pleci in strainatate, pentru un job mai bun.

| AUDIQ explică (pentru Madayna):

Ii ceva banal..aceasta o stie oricine...

| Madayna a răspuns (pentru AUDIQ):

Daca zici tu laughing

| Dariusbbbbbbb444444444 a răspuns:

Pentru a putea explora diferite parti ale lumii si daca vrei sa ai un viitor bun si vrei sa lucrezi, nu stiu, pentru o firma importanta cum ar fi Google sa zicem ai cam avea nevoie sa inveti engleza...
Iti doresc succes!

| Maria_Ciocan_1973 a răspuns:

Limbile straine sunt foarte folositoare. In primul rand engleza, fara de care nu iti poti asigura un job si salariu prea bun. Dupa care sunt limbile alternative cum ar fi franceza, germana...Nu se stie pe unde calatoresti sau chiar ajungi sa lucrezi si limba vorbita iti va fi foarte folositoare pentru a te descurca. In general, e bine sa stii notiuni de baza din limba din tara unde vrei sa calatoresti. Sper ca te-am lamurit. Funda happy?