| andreea567890123 a întrebat:

Care e diferenta dintre balneofiziokinetoterapie si kinetoterapie?

Care e mai bună?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Kinetoterapia este tratament prin exerciii fizice.
Balneoterapia esta tratament prin baie si nampl.
Fizicoterapia este prin diferite aparate ajutatoare.
In multe cazuri, aceste tratamente sunt combinate intre ele, eventual si cu sedinte de masaj.

| andreea567890123 explică (pentru Bula):

Deci ce sa aleg?

| Bula a răspuns (pentru andreea567890123):

Depinde.
Daca ai ceva afectiune, atunci medicul va putea decide, impreuna cu tine.
Daca vrei sa inveti, atunci e bine sa te familiarizezi cu fiecare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Balneofiziokinetoterapie înseamnă infirmerie
Kineto se folosește pentru recuperare medicale consta în efectuarea unor exerciții într un ansamblu de tehnici și metode aplicate în funcție de ce suferă fiecare persoana ce afecțiune prezintă.
Kinetoterapia face parte din medicina fizica și studiază mecanismele neuromusculare și articulare. Deci înveți cât un doctor dar pe diploma va scrie asistent kinetoterapeut
Care ți se potrivește ție problemelor tale aia e mai buna dacă e vorba strict de problema medicala pe care o ai

| răspundtot a răspuns:

Kinetoterapia implică exerciții din partea participantului în timp ce balneofiziokinetoterapia implică să fii uns cu ceva noroaie plante și să te bagi în apa

| andreea567890123 explică (pentru răspundtot):

Ce sa aleg din astea doua?

| răspundtot a răspuns (pentru andreea567890123):

Balneo te-ar ajuta mai mult dar e și mai scump

| Simpatic a răspuns (pentru andreea567890123):

Ce recomanda medicul specialist, exista medici specializati pe recuperare medicala si in functie de ce afectiune, accidentare, ce problema reumatica ai iti recomanda sedinte fie de kinetoterapie, fie de fizioterapie, balneofiziokinetoterapie etc