| suntcuriossastii a întrebat:

Care e diferenta la limbi moderne aplicate între 2 limbi si literaturi străine studiate ( ex engleză principal si germana secundar ) si aceleași limbi dar la secția limbi moderne aplicate? Nu înțeleg deloc.

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Limbi moderne aplicate se axează pe traduceri, o sa faci în mare doar ceva gramatică și traduceri de toate felurile, literatură o să faci foarte puțin, mai mult ca un opțional, și asta în mare aplicată la traducere.
La Limbi și literaturi logic că te axezi mai mult pe literatură, elemente de cultură și civilizație și mult, poate chiar aproape deloc, pe traduceri. Faci și gramatică, fonetică (fonetică faci și la LMA dar mai puțin și nu la nivel așa avansat_

| Bondarel99 a răspuns:

Reformuleaza