| dotea_5137 a întrebat:

Care este diferenta dintre psiholog si psihiatru?

Răspuns Câştigător
| Ropidox a răspuns:

Psihologul iti da sfaturi te ajuta sa treci peste clipele grele iar psihiatrul este doctor de boli pshihice!
Sper ca te-am ajutat! Funda!

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.213/2004 psihologul este specialistul care se ocupa cu studiul comportamentului uman si a proceselor mentale, investigarea si recomandarea cailor de solutionare a problemelor psihologice, elaborarea si aplicarea de teste pentru masurarea inteligentei, abilitatilor, aptitudinilor si a altor caracteristici umane, testarea psihologica, prevenirea si psihoterapia tulburarilor emotionale si de personalitate, precum si a fenomenelor de inadaptare la mediul social si profesional, interpretarea datelor obtinute si elaborarea recomandarilor pe care le considera necesare.
Psihiatrul este medicul care se ocupa cu diagnosticarea si tratarea bolnavilor psihici. Numai bine!

| anutza a răspuns:

Psihatru a terminat medicina si rezidentiat in psihiatrie - este medic
psihologul termina psihologia iti da sfaturi, te consiliaza

| misterioaѕa a răspuns:

Psihologul clinician care practica psihoterapia este absolvent al unei Facultati de Psihologie, doctor in psihologie, cu specializarea in domeniul psihologiei clinice, psihopatologiei, psihoterapiei si consilierii psihologice. Psihiatrul este absolvent al Facultatii de Medicina, iar rolul acestuia este de a stabili diagnosticul psihiatric si de a prescrie tratamentul medicamentos adecvat.

| Chris a răspuns:

In primul rand, psihiatrul este medic(facultatea de Medicina), psihologul nu(facultatea de Psihologie). In al doilea rand, psihiatrul trateaza bolile psihice, iar psihologul conciliaza persoanele cu probleme comportamentale sau pur si simplu care au anumite dileme existentionale.

| seby005 a răspuns:

Pshiologul a terminat fac.de pshiologie el trateaza de obicei cu ajutorul unor aplicatii speciale (consiliere,incurajare, explicati etc)(in general cazuri mai simple) pentru asa ceva si nu foloseste medicamentatie Pshiatrul a terminat facultatea de medicina si a facut specializarea in pshiatrie, acesta se ocupa de cazurile mult mai complexe la care necesita tratament medicamentos de multe ori spitalizare, izolare, monitorizare.

| Libelle a răspuns:

Psihologul e doctorul sufletului, psihiatrul e doctorul creierului...

| Tinna22 a răspuns:

Pai psihologul te ajuta in anumtie chestii, ir psihiatrul e pentru cei nebunitongue ast funditatongue

| Monyka_1011 a răspuns:

Psihologul e doctorul care iti da sfaturi si iti prescrie cateodata medicamente si psihiatrul se ocupa de oameni care sufera de boli mintale, mai pe scurt aia care sunt tacaniti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu psihologul te poate ajuta cu sfaturi, pe cand psihiatrul iti poate prescrie si un tratament medical ( in cazul in care este nevoie ).