| keytleen a întrebat:

Care este diferenta dinte psiholog si psihiatru?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Miire a răspuns:

Psihiatrul e un fel de psiholog, dar care se ocupa cu problemele mai grave, adica cu bolile mintale.

Psihologul te trateaza ca un prieten si discuti cu el despre problemele tale mai personale sau despre ce te deranjaza.El iti da sfaturi si iti este foarte optimistwinking. Funda?

3 răspunsuri:
| Carmen100 a răspuns:

Psihiatrul se ocupa de oamenii cu probleme mintale, la bibilica, iar psihologul te ajuta cand ai o problema, cand ai nevoie de un sfat happy

| aneliram a răspuns:

1. Psihiatrul este un medic care a terminat facultatea de medicina si s-a specializat in psihiatrie. El functioneaza ca un medic, adica face anamneza (investigheaza toate simptomele pacientului, cat si celelalte caracteristici ale persoanei), apoi prescrie un tratament medicamentos pentru a diminua sau combate pana la disparitie simptomele;

2. Psihologul a terminat facultatea de psihologie. Meseria de psiholog nu mai exista, dar in limbajul comun se foloseste in mod curent. In ce priveste tulburarile psihice, exista 3 feluri de psihologi: psiholog clinician, consilier psihologic si psihoterapeut. Psihoterapeutul poate efectua, in plus fata de primele 2 meserii, interventii terapeutice in cazul patologiei majore. Psihologul nu poate prescrie medicatie.

| Raspunzatorul25 a răspuns:

Cu psihologul vorbesti despre problemel care te framanta, despre depresii, iar psihiatru este un medic de boli mintale.
Funda*?