| pdannysan13 a întrebat:

Care este diferenta intre psihiatru si psiholog?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Psihiatrul este un medic se ocupa de bolile mintale iar psihologul este un specialist care se ocupa de comportamentul uman. Daca vrei detalii cauta pe ro.wikipedia.org. Numai bine!

9 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Psihologul clinician care practică psihoterapia este absolvent al unei Facultăţi de Psihologie, doctor în psihologie, cu specializarea în domeniul psihologiei clinice, psihopatologiei, psihoterapiei şi consilierii psihologice. Psihiatrul este absolvent al Facultăţii de Medicină, iar rolul acestuia este de a stabili diagnosticul psihiatric şi de a prescrie tratamentul medicamentos adecvat. Pe scurt? Psihiatrii fac Facultatea de Medicină şi au voie să prescrie medicamente, drept pe care psihologii nu îl au.

| pengu a răspuns:

In principal psihologul este terapeut in domeniul psihologiei (psihoterapeut), iar psihiatrul este de formare medic.
uite un site pentru a te lamuri mai bine :P
http://www.topsanatate.ro/articol/psiholog-versus-psihiatru-19528.html

| sensesDelight a răspuns:

Psihologul este cel care se ocupa cu cazuri minore, spre exemplu: pierderea unei persoane dragi din familie, conflicte in relatii, un soc dupa un accident, depresiile etc.
In schimb psihiatrul este cel avansat, care preia cazurile mai grave (persoanele cu probleme psihice, nebuniile dupa un accident grav & so on.)

| Melody a răspuns:

Nu e adevarat. La psihiatru nu merg DOAR nebunii. Cazurile mai grave care nu pot fi tratate de psiholog si care necesita tratament medicamentos, sunt preluate de psihiatru.

| Ramona_5995 a răspuns:

Buna.
Psihiatrul trateaza oamenii care deja au luat. o "razna", pe cand psihologul te ajuta sa treci peste depresii, te sfatuieste, s. a. m. d.
Ai nevoie de vreo consiliere psihologica, si nu stiai de ce ai nevoie?
Ai vreo depresie sad?

Răspuns utilizator avertizat
| AndreiD a răspuns:

Pshiatru =persoana respectiva a terminat medicina cu specializarea in psihatrie. El este acela care poate scrie sau prescrie retete, pacientilor care sufera de diverse stari pshotice sau psihoze. El nu poate face cu un pacient teste psihologice sau sa consilieze si sa faca terapie decat daca are si formare de psiholog (pe scurt pentru oamenii...cu propleme mintale grave)
persoana care a terminat facultatea de psihologie si are licenta ca atare. El poate sa predea psihologie si sa alcatuiasca in anumite cazri daca e nevoie profile de personalitate. Daca si-a completat studiile cu diverse cursuri, master. specializari, etc. el poate sa faca si consiliere, testare si terapie.La psiholog vin in general oameni sanatosi, care au mici probleme si au nevoie sa de o anumita consiliere psihologica. (pe scurt el se ocupa cu probleme gen neintelegeri in familie, etc, cazuri care nu sunt foarte grave)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca psihiatrul e medic specialist care a facut medicina 6 ani iar psihologul e profesor doctor iar el a facut 3 ani de psihologie deci nu e doctor doar consiliaza.

| kta_6466 a răspuns:

La psiholog merg oamenii care au anumite probleme, psiholog-ul le da sfaturi sa ii ajute sa treaca peste de obicei au probleme emotionale, la psihiatru merg nebunii