| Directioner99 a întrebat:

Care este diferenta dintre un absolvent de scoala de politie si unul de academie de politie?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Primul termina ca agent de politie, al doilea ca ofiter de politie, diferentele fiind de nivelul scolii (prima scoala postliceala si a doua facultate), grad si de functia pe care poate fi incadrat.

| flixbuster a răspuns:

Şcoala de agenţi de poliţie este şcoală postliceală.
Academia de politie este facultate, invatamant superior.
Pentru ambele trebuie BAC luat.

Cel mai usor iti pot face comparatie cu scoala postliceala sanitara de unde iesi asistenta medicala si facultatea de medicina de unde iesi medic.

Cred ca la cele de politie iesi simplu agent dupa postliceala si ofiter dupa academie.

| Directioner99 explică (pentru AdmitereAcademiaDePolitie):

Anul acesta are loc admitere la scoala de agenti de politie Vasile Lascar? Am vazut pe pagina MAI mai multe informatii.dar nu era prea clar