| TeoStoleriu a întrebat:

Care este diferenta dintre un colegiu si un liceu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns pe privat.
Colegiul este tot un liceu, cu standarde mai inalte in ce priveste dotarea, conditiile de invatatura, profesorii, rezultatele elevilor, etc.

1 răspuns:
| Fancyuiop a răspuns:

Diferența nu e una mare. Colegiul e tot un liceu dar care e mai prestigios așa de fel și care posibil să aibă în spate o mică istorie, sute de promoții etc. La colegiu de obicei învață elevii mai silitori pentru care școala nu e o povară. Într-un liceu obișnuit, sunt fel de fel de specimene, care mai de care mai educate, în sensul opus al cuvântului.