| Adelina9990 a întrebat:

Care este diferenta dintre liceu si colegiu?thinking

Răspuns Câştigător
| passarisMB a răspuns:

La liceul curricula scolara si materiile ce se invata acolo sunt o combinatie intre tehnic si teoretic iar la colegiu national este predominant teoretic si dupa cum o spune si numele, are o reputatie la nivel national, echipe de profesori mai bune, implicatii multiple in proiecte nationale

Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Ca sistem de invatamant e acelasi lucru, numai ca un colegiu este un liceu care are rezultate foarte bune la invatatura, copii cu medii foarte mari, promovabilitate mare la anii scolari si la bac, rezultate multe si foarte bune pe la olimpiade, e un fel de liceu "mai cu mot".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La liceu merg liceenii, si la colegiu, merg colegii.

| AllForOneAndOneForAll a răspuns:

Ae rang mai mare ca liceul

| AlexAtanasiu a răspuns:

Colegiu e mai avansat si are elevi mai buni