| Diana199819 a întrebat:

Care este diferenta intre colegiu si liceu? Dau funda happy!

Răspuns Câştigător
| Alisayer a răspuns:

Liceu este de fapt 12 clase, adica bakul
Colegiu se invata si 12 clase, dai bacul si daca doresti inveti inca un an si obtii studii medii de specialitate. Daca nu doresti sa obtii profesia, dai bacul si pleci din colegiu. Fundita?

7 răspunsuri:
| maria6 a răspuns:

COLÉGIU s. v. liceu, școală secundară.
Sursa: Sinonime (2002)

COLÉGIU ~i n. 1) Instituție de învățământ mediu sau superior.
LICÉU, licee, s. n. Școală de cultură generală, în care sunt admiși absolvenți ai școlilor generale și unde se predau cunoștințele necesare continuării studiilor în învățământul superior sau diverse specialități pentru pregătirea cadrelor medii. – Din fr. lycée, lat. lyceum.
Sursa: DEX '98 (1998)

LICÉU s. școală secundară, (înv.) colegiu
http://dexonline.ro/definitie/liceu

| Klaudya27 a răspuns:

Absolut nicio diferenta.Colegiul ar fi mai bun decat liceul in sensul ca profesorii sunt mai severi iar media de intrare este mai mare. In plus, denumirea de colegiu se poate primi daca liceul respectiv are rezultate remarcabile la diferite olimpiade, competitii etc.

| Alisayer a răspuns (pentru Klaudya27):

Nu este adevarat ce spui. Diferenta e mare, si anume prin faptul ca colegiu iti ofera o profesie, studii medii de specialitate.Eu am finisat colegiu la contabilitate si acum lucrez contabil si in paralel invat la universitate.Dar daca termini liceul nu ai nici un document de specialitate.

| Klaudya27 a răspuns (pentru Alisayer):

Poate asa e ca tine, dar asta e parere mea.

| Alisayer a răspuns (pentru Klaudya27):

Pai fata doar a cerut un raspuns concret, nu pareri.

| Saammyyy a răspuns:

Pai liceul este o institutie de pina la 12 clase, colegiul fiind institutie in care se invata materialul din scoala si baza unei profesii. ceva de genul. )