Întrebare recomandată | EmiliaTonciuVasile a întrebat:

Care este diferenta dintre universitate, academie, institut, centru de excelenta?

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Universitatea e institutia care aduna mai multe facultati sub o singura conducere si administrare. Universitatea de medicina si farmacie, de exemplu, are sub tutela ei facultatile de Medicina, Farmacie si Medicina dentara (si de aici fiecare facultate cu cateva specializari mai mici). Academia de obicei e "facultatea" pentru formarea cadrelor militare, de politie si pompieri. Istitut poate sa fie orice, Institutul e locul care pregateste cadre cu calificare superioara in diferite specialitati si acolo se mai fac si studii stiintifice. Iar centru de excelenta, nu stiu... Oricum e neaparat invatamant superior. Cred ca acolo pot sa mearga si elevi care inca nu au terminat liceul pentru a se pregati mai intens pentru anumite concursuri, de exemplu.